Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Tlapku na to! Moderní technologie dělají umělé psí končetiny dostupnější

Foto: se svolením zakladatelů Pawthesis

Zdravotní komplikace u našich čtyřnohých miláčků často prožíváme úplně stejně, jako by šlo o lidského člena rodiny. Možnosti léčby a rekonvalescence zvířat se však stále nerovnají těm lidským. Dva studenti z Německa se proto rozhodli tento nepoměr zmírnit a začali vyrábět prostetické tlapky.

Simon Schuß a Dominik Hogen spolu studovali na univerzitě v Augsburgu. Nápad se zrodil během jednoho ze seminářů věnovaných 3D tisku a aditivní výrobě, kdy se na sebe pokládají souvislé vrstvy materiálu. „Ve Friedbergu, kde žijeme, jsme pravidelně potkávali staršího pána s amputovanou nohou, tak jsme chtěli moderní technologii využít k něčemu užitečnému,“ popisuje Simon Schuß. Následně se jim povedlo získat prvního partnera projektu, a to jezevčíka Bruna. Tomu byla po infekci amputována tlapka a nerovné rozložení váhy mu působilo zdravotní problémy.

Úspěšná výroba první tlapkové protézy vyvolala vlnu zájmu. Studenti se proto rozhodli věnovat se tomuto projektu naplno. Název Pawthesis pak vznikl kombinací anglických slov paw – tlapka a prosthesis – protéza. Brzy se jim podařilo získat podporu od ministerstva hospodářství a energetiky a nyní se tak mohou soustředit na zdokonalování svého produktu.

Mladíci pomáhají zraněným psům postavit se znovu na tlapky. Foto: se svolením zakladatelů Pawthesis

Každá prostetická tlapka je vyrobená na míru konkrétního psa, zohledňuje jeho rozložení váhy či styl chůze. Nošení protézy zabraňuje přetížení ostatních končetin a snižuje riziko vyhřeznutí plotýnky nebo artritidy. Zároveň díky vnějšímu upevnění není nutná operace a protéza se snadno udržuje. „Na psy se zaměřujeme, protože zvířata jako kočky umí ztrátu končetiny lépe kompenzovat. Psů s amputací je na světě více než jakýchkoli jiných takto postižených zvířat,“ vysvětluje zaměření firmy mladý inženýr.

V současné době studenti pracují na vývoji sady, která majitelům umožní přeměřit své mazlíčky bez nutnosti náročného cestování. Stačí tak pořídit otisk tlapky, který tvůrci protéz zpracují do digitálního modelu. Navázali také spolupráci se dvěma veterinárními klinikami a doufají, že se jim napříč Evropou podaří dostat psy se zraněnými a nemocnými tlapkami znovu na procházky.

Související články

Zaručeně zlepší den

Zahradničení léčí psychiku a zvyšuje fyzickou kondici, potvrdila nová studie

Zvířecí terapie vrací lidem chuť do života. S delfíny je to neuvěřitelný zážitek, říká spoluzakladatelka Pomocných tlapek Michaela Freeman

Nový protinádorový přípravek pomůže prvním pacientům

Jedlá potravinářská fólie potěší životní prostředí a udrží jídlo déle čerstvé

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…