Životy mileniálů nejsou jednoduché. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že jde především o zábavu, většina z nich hledá alespoň nějakou formu blízkosti. Málokdo chce být sám. V dnešní zrychlené době se proto třicátníci snaží najít partnera. Honba za láskou však může být leckdy pěkně komplikovaná. Své o tom ví Klára Haunerová, která se rozhodla vlastní mnohdy vtipné historky z randění zaznamenat a vydat knižně v Teorii klavíru.
Klára Haunerová je úspěšnou ženou, která nejen, že vlastní Institut módní tvorby, ale také píše. Před knihou Teorie klavíru vydala dílo Méně mít, více žít – Najděte si vlastní cestu k minimalismu a jako spoluautorka knihu Fashion management. Zatímco ve svém předchozím textu věnovala skromnému žití bez přemíry věcí, tuto knihu zacílila na vztahy. Ty jsou alfou a omegou života většiny lidí. Kdo z nás nesnil o prožívání naplněného a uspokojujícího vztahu? A čí sny zvládly přežít střet s realitou?
Jedná se o autobiografickou knihu, jak sama autorka přiznává hned v jejím úvodu. Dalo by se říct, že se jedná o odlehčenou a zábavnou formu analýzy dnešních vztahů. Klára Haunerová je krásná, inteligentní a úspěšná žena s kariérou, spoustou zálib a koníčků. Přesto je sama. Proč? V Teorii klavíru se kromě vzpomínek na své vztahy věnuje tématu randění a hledání partnera v době globální pandemie. Dočteme se tak o zdánlivě perfektních mužích, o nichž si autorka myslela, že to jsou konečně oni – ti praví. Růžové brýle jí buď po nějaké době spadly samy od sebe, když se dotyční Don Juani vybarvili, případně jí drahá polovička oznámila, že to necítí stejně. „Byla to velice otevřená zpověď, která ač vypadá jako veselé povídání jedné holky po třicítce, tak pro mě to znamenalo zpracovat mnoho emocí a vztahů, které nedopadly. Samotné vydání knihy pro mě nebylo už tak silné, i když je samozřejmě krásné potkat svou knihu v knihkupectví,“ uvedla Haunerová na dotaz jaké měla pocity, když její dílo vyšlo. „Nikdo ze zmíněných můžu se mi neozval, snad i díky tomu, že ty příběhy se napsaly humornou formou a nikdo se na mě za to nemůže zlobit. Navíc jsem se snažila vše vidět postupem času z jiného úhlu pohledu a spíše čtenáře pobavit. Tak doufám, že bývalí partneři to tak berou. Reakce mám spíše od čtenářů a čtenářek, kterým se knížka líbí právě proto, že jim připomíná, co sami zažívají a jak těžké je najít osudového partnera. S knihou se ztotožňují,“ dodala.
Knize by neuškodily důslednější korektury. Přesto je text svižný a zábavný. Jedná se spíš o čtení pro ženy oddechovějšího charakteru. Haunerová se v textu dotýká generačních témat, díky čemuž má její dílo vypovídající hodnotu. Věřím, že se v něm najde spousta mladých žen, které se nachází ve věku kolem třicítky, touží po partnerovi a dětech, ale toho pravého pořád ne a ne najít. Sama se pak nabízí otázka, jestli někdo takový vůbec existuje? „Na pravou lásku jsem věřila vždy a jak píšu v knize – stále jsem ji hledala i přes všechny ty peripetie. Kdybych na ni nevěřila, tak bych nenašla partnera, se kterým jsem nyní šťastná a plánujeme velké věci do budoucna. A právě díky tomu si říkám, že to za to celé stálo,“ uvedla pro Pozitivní zprávy Haunerová.
Slovo autorky článku:
Knihu jsem si vybrala, protože jsem si podle názvu naivně myslela, že se dozvím nějaké tipy ke hře na klavír, které budu moci na lekcích hry na tento hudební nástroj zužitkovat. Má očekávání se nemohla více minout s realitou. Teorie klavíru v podání Kláry Haunerové mě však nadchla, patrně i proto, že jako single sedmadvacítka mám velmi podobné zkušenosti s randěním. V dnešní bláznivé době se zkrátka jeví nemožné potkat někoho normálního. Jenže co vlastně znamená být normální?
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Pocity v našich životech mají nezastupitelnou roli, přičemž se pravděpodobně jedná o nejsilnější…