Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Stres není vždy jen špatný. Podle vědců má i pozitivní vliv

Ilustrační foto: Freepik

Pokud žijete bez stresu, můžete si gratulovat. Máte větší pravděpodobnost, že se vám vyhnou chronické nemoci a budete mít přes den lepší náladu. Podle nové studie Pensylvánské univerzity však má běžný denní stres své výhody. Lidé, kteří jsou mu vystaveni, mají lepší rozpoznávací schopnosti, častěji zažívají pozitivní události a mají vyšší šanci získat emoční podporu.

Vždycky tady byl předpoklad, že stres je špatný,“ vysvětluje jeden z autorů studie David Almeida. „Tak jsem si dal odstup a zamyslel se: co ti lidé, kteří tvrdí, že ve stresu nikdy nejsou?“ nastiňuje, co ho vedlo k zahájení výzkumu. Vědci proto nechali přes 2700 účastníků vyplnit test kognitivních schopností a pak s nimi osm večerů za sebou vedli rozhovory. Ptali se na stresové faktory, jako jsou problémy v práci nebo neshody v rodině, a také na pozitivní zážitky, které se ten den staly.

Pouze deset procent ze všech zúčastněných nebylo vystaveno žádnému stresu. Jejich výsledky v kognitivních testech však odpovídaly o osm let starším lidem. Každodenní život jim zlepšovalo méně pozitivních zážitků, méně často poskytovali emoční podporu a také se jim tolik podpory nedostávalo.

Spíše než vyhýbat se stresu, je důležitější se s ním naučit vyrovnávat. Ilustrační foto: Freepik

To, že musíme čelit stresu, znamená, že řešíme problémy a jsme kreativní, což je prospěšné pro naše kognitivní funkce, jako je paměť nebo pozornost. Obzvlášť když stárneme. „Myslím, že malé denní stresory jako hádka, nefungující počítač nebo uvíznutí v zácpě jsou známkou, že mám rušný a možná i plný život. Zažívat nějaký stres je indikátorem toho, že jsem v životě aktivní,“ vysvětluje Almeida.

Výsledky výzkumu tedy naznačují, že nemusí být tak důležité se stresu vyhýbat, jako se naučit s ním vyrovnávat. „Reagovat tím, že se rozrušíme a začneme mít obavy, je mnohem rizikovější než vysoký počet stresorů, na které narazíme,“ uzavírá vědec.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nádherný snímek od českého fotografa zaujal NASA

Sbohem, dluhy. Druhý ročník Milostivého léta pomůže dalším lidem s oddlužením

Jaká trasa je nejekologičtější? Mapy z dílny Google vám to prozradí

Slunce, jak ho neznáme. Nové snímky odhalují neskutečné detaily jeho atmosféry

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Umění se správně ptát může do značné míry ovlivnit a proměnit naše životy. Špatné odpovědi totiž…