Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Stres není vždy jen špatný. Podle vědců má i pozitivní vliv

Ilustrační foto: Freepik

Pokud žijete bez stresu, můžete si gratulovat. Máte větší pravděpodobnost, že se vám vyhnou chronické nemoci a budete mít přes den lepší náladu. Podle nové studie Pensylvánské univerzity však má běžný denní stres své výhody. Lidé, kteří jsou mu vystaveni, mají lepší rozpoznávací schopnosti, častěji zažívají pozitivní události a mají vyšší šanci získat emoční podporu.

Vždycky tady byl předpoklad, že stres je špatný,“ vysvětluje jeden z autorů studie David Almeida. „Tak jsem si dal odstup a zamyslel se: co ti lidé, kteří tvrdí, že ve stresu nikdy nejsou?“ nastiňuje, co ho vedlo k zahájení výzkumu. Vědci proto nechali přes 2700 účastníků vyplnit test kognitivních schopností a pak s nimi osm večerů za sebou vedli rozhovory. Ptali se na stresové faktory, jako jsou problémy v práci nebo neshody v rodině, a také na pozitivní zážitky, které se ten den staly.

Pouze deset procent ze všech zúčastněných nebylo vystaveno žádnému stresu. Jejich výsledky v kognitivních testech však odpovídaly o osm let starším lidem. Každodenní život jim zlepšovalo méně pozitivních zážitků, méně často poskytovali emoční podporu a také se jim tolik podpory nedostávalo.

Spíše než vyhýbat se stresu, je důležitější se s ním naučit vyrovnávat. Ilustrační foto: Freepik

To, že musíme čelit stresu, znamená, že řešíme problémy a jsme kreativní, což je prospěšné pro naše kognitivní funkce, jako je paměť nebo pozornost. Obzvlášť když stárneme. „Myslím, že malé denní stresory jako hádka, nefungující počítač nebo uvíznutí v zácpě jsou známkou, že mám rušný a možná i plný život. Zažívat nějaký stres je indikátorem toho, že jsem v životě aktivní,“ vysvětluje Almeida.

Výsledky výzkumu tedy naznačují, že nemusí být tak důležité se stresu vyhýbat, jako se naučit s ním vyrovnávat. „Reagovat tím, že se rozrušíme a začneme mít obavy, je mnohem rizikovější než vysoký počet stresorů, na které narazíme,“ uzavírá vědec.

Související články

Společnost

Recept na zpomalení stárnutí mozku. Víme, jak na to

Příroda a ekologie

Konzumace hub podporuje lepší paměť a růst nervů, zjistili vědci

Společnost

Pozitivním myšlením ku zdraví! Souvislost nyní potvrdili vědci

Zdraví

Menu pro mozek. Co jíst, aby vám to myslelo?

Zaručeně zlepší den

Pečujte o svůj mikrobiom. Předejdete tak Parkinsonovi, zjistili vědci

Pokojové rostliny mohou složit jako prevence nachlazení, zjistila studie

Hvězda do sebe pohltila celou planetu. V budoucnu takto zanikne i Země

Muzeum řeznictví, kávových mlýnků nebo tvarůžků. Jaká nejzajímavější muzea jsou v Česku?

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Darujte knihy, které potěší. Přinášíme tipy na vánoční čtení

Darujte knihy, které potěší. Přinášíme tipy na vánoční čtení

Hrnek teplého čaje, kávy nebo čokolády, vlněné ponožky, ideálně hořící krb a kniha, tak zní ideální…