Den za dnem žijeme své životy, jak jsme zvyklí. Bohužel někdy musí přijít rána osudu, aby nás probrala z apatie a my si začali toho nejcennějšího, co máme, vážit. Světový bestseller Den, kdy jsem se naučil žít z pera Laurenta Gounella je beletristickým příběhem obyčejného muže, kterému se ze dne na den v důsledku děsivé věštby převrátí život vzhůru nohama. Díky poselství, které do dnešní zrychlené doby přináší, může měnit životy.
Francouzský psycholog, spisovatel a odborník na rozvoj osobnosti Laurent Gounelle se proslavil zejména svou knihou Muž, který chtěl být šťastný, která byla přeložena do 25 jazyků. Kromě tohoto úspěšného románu vydal díla Bůh chodí po světě vždycky inkognito a Filozof, který nebyl moudrý. Ve všech jeho knihách jsou patrné prvky duchovního rozvoje, filozofie a psychologie.
Den, kdy jsem se naučil žít vypráví o muži, který má úspěšnou menší firmu a malou dceru. Partnerka ho však nedávno opustila. Navzdory tomu žije relativně spokojeným a normálním životem. Dokud jednoho nedělního odpoledne během procházky nepotká cikánku, která mu z ruky vyčte, že ho čeká brzká smrt. Tato informace hlavního hrdinu zaskočí natolik, že začne ve svém životě podnikat radikální změny. Protože, co když je zrovna tento den ten poslední? „Dej mi odvahu změnit to, co změnit mohu, dej mi klid, abych dokázal přijmout to, co změnit nemohu, a moudrost, abych dokázal odlišit jedno od druhého.“
Prožíváme tedy příběh muže, který se snaží přijmout svou smrtelnost a zároveň najít ve svém životě štěstí. Protože za jakým účelem jsme se narodili? Abychom pracovali, nebo abychom učinili svět lepším místem k životu? „Máme sklon myslet si, že běh dějin utvářeli velcí vůdci. Ale ve skutečnosti to není tak úplně pravda. Jsme to my sami, kdo svými činy, slovy, stavem mysli a emocemi ovlivňujeme své okolí.“ Co když naším hlavním posláním je být prostě šťastný a naplnit svou existenci tím, co nás nejvíc baví?
Autor zábavnou a čtivou formou servíruje čtenáři řadu spirituálních a psychologických myšlenek. Čtenář má tak možnost do sebe nasát řadu paradigmat, skrze která se může zamyslet nad svým vlastním životem. A ten, kdo o takzvané rady do života nestojí, si může užít pouze zábavný příběh, na jehož konci čeká nejedno překvapení. Protože ne vždy je všechno takové, jaké se na první pohled jeví.
Slovo autorky článku:
Poslední týdny jsou pro mě náročné zejména kvůli nestabilní situaci v naší malé kotlině, protože člověk netuší, kdy se zase jaká opatření změní a jak moc bude omezena jeho svoboda. Právě svoboda je pro mě osobně velice citlivým tématem. V knize mě tedy ze všeho nejvíce zasáhla tato pasáž: „Když chceme z nedostatku důvěry všechno řídit, tak nakonec nemáme kontrolu nad ničím. Ovládej svou ženu, a ona tě podvede. Ovládej své děti, a budou se proti tobě bouřit. Ovládej svůj lid, a přijde revoluce.“
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem
Putovat světem a životem doslova hlemýždím tempem nemusí být nutně na škodu. Zvolnit v dnešní…