Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Procházky u moře mají řadu benefitů pro zdraví a lidský mozek

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Pobyt u moře je zdraví prospěšný v mnoha ohledech. Možná proto spousta lidí preferuje tento typ dovolené. Podle neurovědkyně Rachel Taylorové mořský vzduch zlepšuje fungování našeho mozku a pomáhá našemu tělu produkovat nezbytné chemikálie, které potřebujeme k udržení rovnováhy a zdraví, informoval server Earth.

„Když lidé dýchají mořský vzduch, ionty v něm obsažené pomáhají zvýšit elektrickou funkčnost mozku o 47 procent a také vytvářejí nové nervové dráhy, což umožňuje myslet s větší jasností,“ vysvětlila Taylorová. Potvrdila navíc, že chůze u moře ve více lidech by mohla podpořit uvolňování oxytocinu, hormonu, který hraje významnou roli v sociálních vazbách, důvěře a lásce. „Chůze na čerstvém vzduchu vede ke zvyšení hladiny oxytocinu,“ řekl Taylor. „Pokud máte pocit, že k něčemu nepatříte nebo nejste součástí, neprodukujete oxytocin. Rodinná procházka u moře uvolní oxytocin a dá dotyčným pocit spolupatřičnosti.“

Výlet na pláž navíc pravděpodobně vyvolá pozitivní pocit úžasu, což může být zvláště přínosné pro jedince, kteří se potýkají s nízkým sebevědomím. Rozhlédnout se kolem sebe, zastavit se a vnitřně se propojit s rozlehlostí moře může lidem pomoci vidět jejich vlastní problémy a starosti z větší perspektivy, což může prohloubit jejich pocit pohody a podnítit jejich kreativitu.

Věda navíc prokázala, že pocit písku pod nohama a mezi prsty vede ke snížení zánětu v těle a mozku. Pohled na oblohu nás navíc může nabít energií díky tomu, že vydává signál z očí do mozku, abychom se probudili. Procházky poblíž moře tedy mohou mít řadu výhod pro tělesné i duševní zdraví a pohodu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Zahradničení výrazně zlepšuje kvalitu spánku u dospělých

Tajemné a krásné: Evropsky významné přírodní lokality v Česku

Rychlé půjčky: Jak fungují a kdy je vhodné je využít?

Češi bojují proti plýtvání potravin, pomáhají k tomu i zákony

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Víte, jak správně skladovat konkrétní potraviny? Jak zužitkovat suroviny do posledního kousku? Nebo…