Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Přístroj zachraňující životy. Seznamte se s technologií, která pomáhá lidským srdcím

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Lékaři nově používají speciální přístroj, s jehož pomocí mohou transplantovat i srdce, u kterých to dosud nebylo možné kvůli jejich špatnému stavu. Technologie je však dovede vylepšit tak, aby mohly tyto orgány pomoci nemocným. Přístroj už tímto způsobem zachránil v Česku sedm životů včetně pětiletého dítěte.

Lékaři v Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) loni transplantovali 45 srdcí, pět z nich bylo před operací připojených na přístroj, který umožní až deset hodin udržet orgán v chodu i mimo tělo pacienta. Funguje na principu pneumatické pumpy s oxygenátorem, který krev okysličuje. Na tu je připojený darovaný orgán a následně je směsí krve dárce a dalších roztoků promýván. Díky tomu je možné použít i orgány, které by dříve nebylo možné pacientovi transplantovat. 

Posledním pacientem, pro kterého byl přístroj umožňující i delší transport orgánu využitý, je pětiletá holčička, kterou operovali kardiologové ve Fakultní nemocnici v Motole. Dárkyní byla žena ze Slovenska, její srdce bylo připojené na přístroj téměř šest hodin, cestovalo sanitkami a ze Slovenska letadlem české armády. Po čtrnácti hodinách práce lékaři mohli prohlásit, že transplantace byla úspěšná. Běžný převoz nebijícího srdce při chlazení ledovou tříští nesmí překročit čtyři hodiny, při každé další hodině stoupá riziko selhání o 50 procent. Bez přístroje by se tedy tato akce nemohla podařit. Velký dík tedy patří dárcům, z jejichž příspěvků nemocnice techniku pořídila. Stojí asi sedm a půl milionu korun, přičemž pro každé použití je potřeba také jednorázový odběrový set za 1,62 milionu korun hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

Zdroj: České noviny

Související články

Zaručeně zlepší den

Nejlepším přítelem člověka byla dříve liška, zjistili vědci

Delší život pro psí mazlíčky díky protinádorové vakcíně

Kate je nejoblíbenějším členem britské královské rodiny, odhalil průzkum

Poradny odhalí jen zlomek nadaných dětí, pomoci mají speciální hry

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Jak se zbavit očekávání, předsudků a zažitých konvencí a najít skutečnou osobní svobodu? S tímto…