Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Přístroj zachraňující životy. Seznamte se s technologií, která pomáhá lidským srdcím

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Lékaři nově používají speciální přístroj, s jehož pomocí mohou transplantovat i srdce, u kterých to dosud nebylo možné kvůli jejich špatnému stavu. Technologie je však dovede vylepšit tak, aby mohly tyto orgány pomoci nemocným. Přístroj už tímto způsobem zachránil v Česku sedm životů včetně pětiletého dítěte.

Lékaři v Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) loni transplantovali 45 srdcí, pět z nich bylo před operací připojených na přístroj, který umožní až deset hodin udržet orgán v chodu i mimo tělo pacienta. Funguje na principu pneumatické pumpy s oxygenátorem, který krev okysličuje. Na tu je připojený darovaný orgán a následně je směsí krve dárce a dalších roztoků promýván. Díky tomu je možné použít i orgány, které by dříve nebylo možné pacientovi transplantovat. 

Posledním pacientem, pro kterého byl přístroj umožňující i delší transport orgánu využitý, je pětiletá holčička, kterou operovali kardiologové ve Fakultní nemocnici v Motole. Dárkyní byla žena ze Slovenska, její srdce bylo připojené na přístroj téměř šest hodin, cestovalo sanitkami a ze Slovenska letadlem české armády. Po čtrnácti hodinách práce lékaři mohli prohlásit, že transplantace byla úspěšná. Běžný převoz nebijícího srdce při chlazení ledovou tříští nesmí překročit čtyři hodiny, při každé další hodině stoupá riziko selhání o 50 procent. Bez přístroje by se tedy tato akce nemohla podařit. Velký dík tedy patří dárcům, z jejichž příspěvků nemocnice techniku pořídila. Stojí asi sedm a půl milionu korun, přičemž pro každé použití je potřeba také jednorázový odběrový set za 1,62 milionu korun hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

Zdroj: České noviny

Související články

Zaručeně zlepší den

Česko je vlaková velmoc. Má nejhustší síť železnic v EU

Malý robot je na cestě k Mezinárodní vesmírné stanici, aby ukázal, že je možné operovat ve vesmíru

Zachraňuje životy týraných a zraněných koní i hospodářských zvířat. Tomáš Förchtgott se stal Laskavcem roku

Den koček potěší milovníky chlupáčů i bazárků a pomůže stovkám koček v 11 útulcích

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Ukrývají se tajemství světa v tichu? Většinu času jsme obklopeni nejrůznějšími zvuky, na které jsme…