Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Úspěch českých lékařů. Provedli mezinárodní transplantaci ostrůvků slinivky

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Medicína u nás je opravdu na špičkové úrovni. Lékaři v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) jako první v Česku provedli unikátní mezinárodní transplantaci ostrůvků slinivky. Pomohli tak na dálku pacientovi ze Slovenska, uvedl institut na svém webu.

Lékaři z Univerzitní nemocnice v Martině poslali do Česka chladicí box se slinivkou, kterou vyoperovali devětadvacetiletému panu Milošovi. Doktoři IKEMu z ní zachránili Langerhansovy ostrůvky a poslali je zpátky pacientovi. Zmíněné ostrůvky jsou malé shluky buněk uvnitř slinivky břišní, které produkují různé významné hormony, především inzulin. Jsou tedy důležité zejména pro hospodaření těla s cukrem. Ostrůvky se sice k pacientovi vrátily, ale protože mu mezitím byla odebraná slinivka, zavedli mu je lékaři infuzí do jiného orgánu, konkrétně do jater. „Pokud se výkon správně načasuje a provede, nebude mít pacient ve 30 % diabetes, v dalších 30 % bude mít lehkou formu diabetu, kterou si bude lehce korigovat inzulínem nebo tabletami, a ve 30 % může mít zákrok horší výsledek kvůli tomu, že slinivka je tak poškozená, že nelze získat dostatečný počet ostrůvků. Takové poškození ale my předem neznáme,“ poznamenal přednosta kliniky diabetologie v IKEMu Peter Girman.

Tento způsob léčby se v Česku aplikuje už několik let a je velkou nadějí pro pacienty. „Chtěl jsem to zkusit. Pan doktor mě připravoval na to, že se to může a nemusí povést. Od transplantace jsem stále víc překvapený, jak se mi život změnil, můžu jíst, co a jak chci. Mám lehkou cukrovku, která se ale dá velmi snadno kompenzovat pohybem, dietním režimem. Nejím mnoho sladkého, ale spíš zeleninu a maso,“ popsal pacient Tomáš, který touto formou terapie prošel už v roce 2005. Podobně chtějí lékaři z IKEMu pomoci dalším pacientům z Česka i zahraničí.

Zdroj: IKEM, Český rozhlas

Související články

Zaručeně zlepší den

Najdou deštné pralesy další zastání? Nová aliance má prosadit jejich větší ochranu

17letý student objevil během stáže v NASA novou planetu

V Česku se daří snižovat plýtvání jídlem. IKEA ušetřila 240 tisíc porcí

Ve vesmíru je veselo. NASA zachytila usmívající se Slunce

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Láska je. Věta, která vystihuje životy nás všech. Protože láska je všechno, jak by řekla Tereza…