Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Lepidlo inspirované mořskými korýši zastaví silné krvácení do třiceti sekund

Ilustrační foto: Unsplash

Se silným krvácením během operací či po úrazu si lékaři dosud nevěděli rady. Dosavadní metody byly často zdlouhavé či nedostatečné. Vědci z Technického Institutu v Massachusetss nyní vyvinuli speciální pastu, která krvácení spolehlivě zastaví během několika sekund.

K objevu výzkumníky inspirovali svijonožci žijící na mořských skalách a útesech. Výzkum ukázal, že přilnavý materiál korýšů se skládá z lepkavé molekuly proteinu umístěné v oleji odpuzujícím vodu a nečistoty. Svijonožec se tak pohodlně přilepí na sebevíc kluzký a vlhký povrch. Vědci se pokusili tento materiál napodobit a vytvořili silné biokompatibilní lepidlo složené z kyseliny polyakrylové, NHS esteru a chitosanu, obklopených silikonovým olejem.

Díky svému unikátnímu složení dokáže pasta přilnout i ke tkáním pokrytým krví a do 15 až 30 sekund vytvoří v ráně pevnou zátku, kterou zastaví krvácení. Dosavadní testy ukázaly, že pasta dokáže efektivně zastavit i silné vnitřní krvácení, a to i přes účinek léků na ředění krve. Zátka vytvořená v ráně se během několika měsíců sama rozloží, případně ji lze rozpustit uměle. Nový materiál je zatím nejúčinnější metodou zástavy krvácení na trhu.

Ilustrační foto. Zdroj: Pexels

Jsme schopni provádět velmi složité operace. Co se týče kontroly silného krvácení na sále, jsme ale zatím moc nepokročili,“ uvedl jeden z autorů studie zveřejněné v časopise Nature Biomedical Engineering Christoph Nabzdyk. Objev tedy pomůže redukovat ztráty krve pacientů během operací i zachránit oběti těžkých zranění a snížit tak riziko jedné z nejčastějších příčin smrti na světě.

Zdroj: MIT News

Související články

Zaručeně zlepší den

Česku se navýšil počet evropských patentů, za minulý rok šlo o více než 240 přihlášek

Zlepšete své vůdčí schopností: Odkryjte potenciál strategického řízení

Procento žen v politice se stále zvyšuje, v Česku ale zatím podíl vyvážený není

Chcete šťastnější vztah? Mluvte se svým partnerem jako se psem

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Noční výlety do říše snů jsou často skvělou zábavou a opravdovým odreagováním. Člověk v nich může…