Transplantace orgánů nemusí nutně probíhat z těla zesnulého. Předvedli to lékaři v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM), kde transplantovali poprvé játra od žijícího dárce dospělému příjemci. Operace se zdařila.
Pětačtyřicetiletá Gabriela měla zhoubný nádor jater a byla několik měsíců na čekací listině pro transplantaci tohoto orgánu. Dárce se však dlouhodobě nedařilo sehnat. Proto se její o pět let starší sestra Renata nabídla, že jí polovinu svých jater daruje. Transplantace jater od živého dárce se v Česku u dospělých osob ještě neprováděla, šlo tedy o první operaci tohoto druhu. Sestry transplantaci absolvovaly druhého února, nyní jsou již v pořádku doma. Obě se cítí dobře.
Játra jsou orgánem, který je schopen dorůst. Už po několika hodinách od operace se podle transplantačního hepatologa Pavla Taimra začnou jaterní buňky množit a orgán doroste do finální velikosti zhruba do dvou měsíců.
Dosud v IKEM transplantovali lékaři játra od žijícího dárce třem dětem. Dárcem byl vždy otec dítěte. Transplantace u dospělých je složitější, protože je nutné od žijícího dárce odebrat mnohem větší kus orgánu a hrozí větší riziko, že se něco pokazí. Proto pro lékaře zůstává prioritou transplantace od zemřelých dárců.
Zdroj: České noviny
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Zahrajte si na astronomy a najděte souhvězdí
Lidstvo odjakživa fascinují záhady a neprobádané věci. Nejspíš i proto naše čtenáře nejvíc baví…