Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Před smrtí se nám opravdu přehraje život před očima, zjistila studie

Ilustrační foto: Freepik

Co se v mozku stane, když umíráme, je záhadou po staletí. Podle nové studie však nejspíš opravdu dojde k tomu, že se nám před smrtí ve velké rychlosti přehraje náš dosavadní život.

K závěru dospěli vědci náhodou, když měřili mozkové vlny pacienta s epilepsií. Při pozorování prostřednictvím EEG však dostal infarkt a tým neurologů tak měl jedinečnou příležitost sledovat, jak mozek umírá. „Těsně před a poté, co srdce přestalo fungovat, jsme viděli změny ve specifickém pásmu nervových oscilací, takzvaných gama oscilacích, ale také v jiných, jako jsou delta, theta, alfa a beta oscilace,“ popisuje Ajmal Zemmar, neurochirurg z Univerzity v Louisville. Mozek běžně produkuje různé vlny, které jsou spjaty s různou činností. Právě gama vlny pak souvisí s kognitivními funkcemi, jako je soustředění, snění, meditace, rozpomínání se nebo zpracování informací.

Tvořením vlnění, které se podílí na rozpomínání se, může mozek přehrávat poslední vzpomínky na důležité životní události těsně před naší smrtí podobné těm, které byly zaznamenány při zážitcích blízkých smrti,“ přibližuje Zemmar. „Tato zjištění zpochybňují naše chápání toho, kdy přesně život končí, a vytvářejí důležité následné otázky, jako jsou ty, které se týkají načasování dárcovství orgánů,“ upozorňuje vědec s tím, že tato zjištění mimo jiné rozporují jasnou časovou hranici smrti, protože byla pozorována i 30 vteřin poté, co už pacientovo srdce nebilo.

Vědec také upozorňuje, že je předčasné dělat široké závěry na případu člověka trpícího epilepsií s krvácením a otokem mozku. Studie na krysách však ukazuje, že i u nich docházelo k silné mozkové aktivitě po půl minutě po jejich smrti.

Zdroje: BBC, Frontiers

Související články

Zaručeně zlepší den

Jaké je být čarodějem? Vyrazte na cestu Bradavickým expresem Harryho Pottera

Sucho trápí malé i velké. Zvířata potřebují zprostředkovat přístup k vodě

Zachraňte vaše srdce. Co pomáhá jeho regeneraci?

Chcete miminko? Místo, kde žijete, má vliv na schopnost otěhotnět

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Jaké to je, když přijde déšť na návštěvu? A co když uletí balónky? Novinka z pera básnířky Zuzany…