Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pocity zamlžení mysli a únavy po pandemii přejdou, slibují odborníci

Ilustrační foto: Unsplash

Dáváte věci na špatná místa, nedokážete se soustředit a po práci se vám chce rovnou do postele? Příčinou je pravděpodobně stres a trauma z probíhající pandemie. Podle odborníků je to normální lidská reakce a mysl i tělo se u většiny lidí vrátí zpět do normálu.

Víme, že většina lidí má předpoklady k odolnosti,“ říká pro NPR Lynn Bufka, psycholožka z Americké psychologické asociace. „Možná se v komplikovaných časech potýkají s problémy, ale nakonec většinou budou v pořádku,“ dává naději lidem, kteří jsou vyčerpaní, podráždění nebo se jim ráno nechce vylézat z postele.

Zamlžená mysl je podle odborníků logickým důsledkem stresové situace. Ilustrační foto: Unsplash

Právě únava je jedním z projevů nadměrného stresu, který pandemie do našich životů přinesla. „Udržuje naši mysl a nervový systém v bdělém stavu, a to spotřebovává více energie,“ vysvětluje psycholožka, proč se po dlouhém stresovém období cítíme vyčerpaní. Pozor bychom si měli dát i na spánek, kterým se tělo uzdravuje. Stres jej totiž narušuje a ačkoli se nám může zdát, že prospíme stejný počet hodin, spánek nemusí být dostatečně hluboký.

Vědci doporučují obvyklé strategie, kterými se lidé vyrovnávají se zvýšeným napětím – cvičení, zdravou stravu, pohyb v přírodě a omezení negativního zpravodajství. Naopak bychom se neměli vzdávat relaxačních aktivit, koníčků, sledování vtipných videí a filmů nebo čtení knih. Jednou z možností je také zaznamenávat si věci, které nás potěšily a za které jsme vděční, což prokazatelně prospívá psychice.

Psaní deníku je jednou z účinných strategií. Ilustrační foto: Unsplash

Když běžné postupy nestačí, zkuste změnit rutinu. Místo procházek jezděte na kole nebo prohoďte pořadí aktivit během dne. Pokud to situace dovolí, je vhodné na chvíli změnit prostředí – třeba návštěvou chaty nebo již otevřených ubytovacích zařízení, kde si oddychnete přes víkend či v rámci delší dovolené.

Zdroj: National Public Radio

Související články

Zaručeně zlepší den

První hmatatelný důkaz výbuchu supernovy: egyptský kámen Hypatia

Superhrdinové v reálném životě. Záchranáři začnou používat tryskové obleky

Dřív jsem květinám vůbec nerozuměl, říká zakladatel firmy Floracast, kde zalévají kytice do pryskyřice

Dyslexie nemusí být nevýhodou. Poskytuje lidem důležitý evoluční benefit

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…