Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte

Foto: Kristýna Motlová

Už druhé prázdniny po sobě bude velká část Čechů trávit dovolenou v tuzemsku. Letos na jaře vyšla kniha, která toulky po naší zemi oživí a zjednoduší. Titul s názvem 555 – Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka servíruje ideální menu složené z výletů i tipů, kde se během cest dobře najíst a napít.

Kniha navazuje na publikaci 365 – Gastromapa Lukáše Hejlíka, tedy autorovu prvotinu. Jejím základem je 101 výletnických tipů napříč republikou. Velká města přitom záměrně ustupují regionům – tipy z Prahy nebo Brna byste spočítali na prstech jedné ruky. Naopak nechybí pestrost jednotlivých zastávek, mezi nimiž figurují rozhledny, skalní útvary, mosty, hrady, ale i rozličná vodní díla. Pokud by vám byla stovka výletů málo, potěší vás další nápady, které doplnil portál Kudyznudy.cz.

Co zastávka, to několik gastrotipů v jejím okolí, které se přitom s výletnickým rázem knihy pěkně snoubí. Nečekejte žádné nóbl restaurace, kam by vám byla hanba přijít v turistickém oblečení. V knize není nouze o bistra, pekárny, stánky, pivovary, trucky, kavárny nebo kiosky. Každý z tipů doplňuje krátký popisek, fotka a piktogram, který srozumitelně napovídá, zda na místo zamířit za sladkými pochoutkami, burgerem, kávou, snídaní nebo třeba zmrzlinou.

Tipy jsou šité na míru výletníkům. Foto: Kristýna Motlová

Součástí knihy je i pár chytrých vychytávek jako například QR kód u každého z výletů, který vás po načtení přesměruje na mapu s vyznačenými zastávkami. Podobně je každý výlet oživen konkrétní skladbou, celý playlist tak trvá přes osm hodin. I s tímto průvodcem se navíc, stejně jako s předchozí knihou, můžete pustit do takzvaného razítkování, tedy sbírání razítek ze všech podniků, které navštívíte. Jen tak, symbolicky, na památku.

A protože je opakování matka moudrosti, nezapomeňte se na cestách chovat ohleduplně k ostatním lidem i místům samotným. Z těch si odneste minimálně všechen nepořádek, se kterým jste přišli. Sám Lukáš Hejlík nicméně apeluje, abyste sesbírali i něco navíc. Naše krásná zemička tak bude zase o špetku půvabnější.

Slovo autorky článku:

„Na výlety bez dobrého jídla nebo kvalitní kávy nehraju. Pro mé okolí pak může být trochu oříšek vymyslet, kam s mou – mírně gastronomicky rozmazlenou – maličkostí zamířit. Právě aktivity Lukáše Hejlíka ale dělají pátrání po uspokojivých gastrozastávkách o dost snesitelnějším. Kniha 555 propojená s konkrétními výlety je ideálním parťákem na cesty a věřím, že nejen v mém batohu udělá spoustu parády a v praxi pak spoustu radosti (a spokojených pupíků!). Co víc si přát?“

Knihu 555 – Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka zakoupíte například v knihkupectví Dobrovský.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci pátrají po tajemství vzniku mlhy

Stále více Poláků se odvrací od tradičních pohřbů, pomáhá jim Institut dobré smrti

České vědkyně? Slaví úspěchy a inspirují další generace

Chcete se přestěhovat? Zkuste tato města – za bydlení vám zaplatí

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

I dospělí potřebují čas od času pohádky, které je pohladí po srdci. Držitelka Nobelovy ceny za…