Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte

Foto: Kristýna Motlová

Už druhé prázdniny po sobě bude velká část Čechů trávit dovolenou v tuzemsku. Letos na jaře vyšla kniha, která toulky po naší zemi oživí a zjednoduší. Titul s názvem 555 – Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka servíruje ideální menu složené z výletů i tipů, kde se během cest dobře najíst a napít.

Kniha navazuje na publikaci 365 – Gastromapa Lukáše Hejlíka, tedy autorovu prvotinu. Jejím základem je 101 výletnických tipů napříč republikou. Velká města přitom záměrně ustupují regionům – tipy z Prahy nebo Brna byste spočítali na prstech jedné ruky. Naopak nechybí pestrost jednotlivých zastávek, mezi nimiž figurují rozhledny, skalní útvary, mosty, hrady, ale i rozličná vodní díla. Pokud by vám byla stovka výletů málo, potěší vás další nápady, které doplnil portál Kudyznudy.cz.

Co zastávka, to několik gastrotipů v jejím okolí, které se přitom s výletnickým rázem knihy pěkně snoubí. Nečekejte žádné nóbl restaurace, kam by vám byla hanba přijít v turistickém oblečení. V knize není nouze o bistra, pekárny, stánky, pivovary, trucky, kavárny nebo kiosky. Každý z tipů doplňuje krátký popisek, fotka a piktogram, který srozumitelně napovídá, zda na místo zamířit za sladkými pochoutkami, burgerem, kávou, snídaní nebo třeba zmrzlinou.

Tipy jsou šité na míru výletníkům. Foto: Kristýna Motlová

Součástí knihy je i pár chytrých vychytávek jako například QR kód u každého z výletů, který vás po načtení přesměruje na mapu s vyznačenými zastávkami. Podobně je každý výlet oživen konkrétní skladbou, celý playlist tak trvá přes osm hodin. I s tímto průvodcem se navíc, stejně jako s předchozí knihou, můžete pustit do takzvaného razítkování, tedy sbírání razítek ze všech podniků, které navštívíte. Jen tak, symbolicky, na památku.

A protože je opakování matka moudrosti, nezapomeňte se na cestách chovat ohleduplně k ostatním lidem i místům samotným. Z těch si odneste minimálně všechen nepořádek, se kterým jste přišli. Sám Lukáš Hejlík nicméně apeluje, abyste sesbírali i něco navíc. Naše krásná zemička tak bude zase o špetku půvabnější.

Slovo autorky článku:

„Na výlety bez dobrého jídla nebo kvalitní kávy nehraju. Pro mé okolí pak může být trochu oříšek vymyslet, kam s mou – mírně gastronomicky rozmazlenou – maličkostí zamířit. Právě aktivity Lukáše Hejlíka ale dělají pátrání po uspokojivých gastrozastávkách o dost snesitelnějším. Kniha 555 propojená s konkrétními výlety je ideálním parťákem na cesty a věřím, že nejen v mém batohu udělá spoustu parády a v praxi pak spoustu radosti (a spokojených pupíků!). Co víc si přát?“

Knihu 555 – Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka zakoupíte například v knihkupectví Dobrovský.

Související články

Zaručeně zlepší den

Promluvila jsem o něčem, o čem mnoho žen mlčí, říká autorka podcastu Sádlo Ridina Ahmedová

Přemíra plastů nám už nebude ležet v žaludku. Nový způsob, jak se jich zbavit, vás překvapí

VIDEO: Voda dělá radost nejen dětem. Slůně dovádějící ve sprše vám zpříjemní víkend

Češka získala ocenění od britského premiéra. Na stoleté plachetnici sbírá plasty z oceánu

Inspirativní rozhovor

Promluvila jsem o něčem, o čem mnoho žen mlčí, říká autorka podcastu Sádlo Ridina Ahmedová

Promluvila jsem o něčem, o čem mnoho žen mlčí, říká autorka podcastu Sádlo Ridina Ahmedová

Přečtěte si rozhovor s umělkyní, která se nebojí mluvit o přijetí vlastního těla.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …