Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte

Foto: Kristýna Motlová

Už druhé prázdniny po sobě bude velká část Čechů trávit dovolenou v tuzemsku. Letos na jaře vyšla kniha, která toulky po naší zemi oživí a zjednoduší. Titul s názvem 555 – Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka servíruje ideální menu složené z výletů i tipů, kde se během cest dobře najíst a napít.

Kniha navazuje na publikaci 365 – Gastromapa Lukáše Hejlíka, tedy autorovu prvotinu. Jejím základem je 101 výletnických tipů napříč republikou. Velká města přitom záměrně ustupují regionům – tipy z Prahy nebo Brna byste spočítali na prstech jedné ruky. Naopak nechybí pestrost jednotlivých zastávek, mezi nimiž figurují rozhledny, skalní útvary, mosty, hrady, ale i rozličná vodní díla. Pokud by vám byla stovka výletů málo, potěší vás další nápady, které doplnil portál Kudyznudy.cz.

Co zastávka, to několik gastrotipů v jejím okolí, které se přitom s výletnickým rázem knihy pěkně snoubí. Nečekejte žádné nóbl restaurace, kam by vám byla hanba přijít v turistickém oblečení. V knize není nouze o bistra, pekárny, stánky, pivovary, trucky, kavárny nebo kiosky. Každý z tipů doplňuje krátký popisek, fotka a piktogram, který srozumitelně napovídá, zda na místo zamířit za sladkými pochoutkami, burgerem, kávou, snídaní nebo třeba zmrzlinou.

Tipy jsou šité na míru výletníkům. Foto: Kristýna Motlová

Součástí knihy je i pár chytrých vychytávek jako například QR kód u každého z výletů, který vás po načtení přesměruje na mapu s vyznačenými zastávkami. Podobně je každý výlet oživen konkrétní skladbou, celý playlist tak trvá přes osm hodin. I s tímto průvodcem se navíc, stejně jako s předchozí knihou, můžete pustit do takzvaného razítkování, tedy sbírání razítek ze všech podniků, které navštívíte. Jen tak, symbolicky, na památku.

A protože je opakování matka moudrosti, nezapomeňte se na cestách chovat ohleduplně k ostatním lidem i místům samotným. Z těch si odneste minimálně všechen nepořádek, se kterým jste přišli. Sám Lukáš Hejlík nicméně apeluje, abyste sesbírali i něco navíc. Naše krásná zemička tak bude zase o špetku půvabnější.

Slovo autorky článku:

„Na výlety bez dobrého jídla nebo kvalitní kávy nehraju. Pro mé okolí pak může být trochu oříšek vymyslet, kam s mou – mírně gastronomicky rozmazlenou – maličkostí zamířit. Právě aktivity Lukáše Hejlíka ale dělají pátrání po uspokojivých gastrozastávkách o dost snesitelnějším. Kniha 555 propojená s konkrétními výlety je ideálním parťákem na cesty a věřím, že nejen v mém batohu udělá spoustu parády a v praxi pak spoustu radosti (a spokojených pupíků!). Co víc si přát?“

Knihu 555 – Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka zakoupíte například v knihkupectví Dobrovský.

Související články

Zaručeně zlepší den

Snaží se mimozemšťané navázat kontakt? Vědci zachytili záhadné rádiové signály

Domorodé brazilské ženy úspěšně bojují proti genderově podmíněnému násilí

Krásná podívaná na polární září v Česku i z vesmíru

Proč prase dělá česky „ chro“ a anglicky „oink“ aneb jak se zvířecí mluva liší v různých jazycích

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Jaké bylo mít hudební skupinu v 60. letech minulého století? Celosvětově uznávaný spisovatel David…