Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Víme, v jaké poloze se nejlépe vyspíte

Ilustrační foto: Pexels

Chcete se konečně pořádně vyspat? Podle vědců je pro kvalitní spánek nejlepší spaní na boku. Malá observační studie, v níž mohli lidé spát, jak chtěli, zjistila, že ti, kteří leželi na pravém boku, spali o něco lépe než ti, kteří leželi na levém, informovaly České noviny.

Aby výzkumníci odhalili, ve které poloze skutečně lidi nejčastěji spí, vyzkoušeli různé techniky, včetně natáčení lidí během spánku nebo použití přístroje monitorujícího jejich pohyby. Odborníci z Dánska dokonce použili malé detektory pohybu připevněné na stehna, horní část zad a paží dobrovolníků. Zjistili díky tomu, že během pobytu v posteli strávili lidé něco málo přes polovinu času na boku, přibližně 38 procent na zádech a sedm procent na břiše. Čím byli lidé starší, tím častěji leželi na boku – sklon ke spaní v této poloze se projevuje až v dospělosti, protože děti starší tří let tráví v průměru stejně času na boku, na zádech i na břiše. Miminka spí většinou na zádech, protože je tak jejich pečovatelé z bezpečnostních důvodů ukládají do postýlek. Poloha na boku tedy ve výsledku vyhrála.

Poloha na boku může být dobrá v tom, že eliminuje výskyt chrápání (k němu dochází nejčastěji v poloze na zádech). Zároveň může dojít k úlevě od bolestí zad, zatímco u problémů s krční páteří odborníci doporučují spíše ležet na zádech.

Související články

Zaručeně zlepší den

Dnes je světový den štědrosti a dobrých skutků, jak jej strávíte vy?

Objevte neobyčejné vlastnosti pižmových vůní

V Česku se objevil nový živočich, vědci jej našli omylem

V Česku zprovoznili první ekologické pohřebiště

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to

Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to

Lákala vás někdy představa, že si prostě sbalíte batoh a vyrazíte na druhý konec světa? Autorka…