Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nejste ve své kůži? Prevenci rakoviny usnadní metoda pěti písmen

Ilustrační foto: Freepik

Kůže je náš největší orgán. Zaujímá povrch o rozloze 1,8 metrů čtverečních a tvoří přibližně 8 procent naší celkové hmotnosti. Evropský den melanomu, který připadá na 30. května, pak přináší příležitost ke zhodnocení, zda toho pro vlastní tělo a prevenci vzniku kožních onemocnění děláme dostatek. Pojďme na to společně!

Kůže nás chrání před prochladnutím, infekcí nebo UV zářením. Stejně tak bychom ale měli chránit i my ji. Mezi nejčastější onemocnění kůže patří ekzém, akné, infekce, autoimunitní zánět, ale taky rakovina, která v Česku postihne až 15 tisíc lidí ročně. Jak o svou kůži pečovat a onemocnění předcházet? Odborníci z organizace Loono doporučují omezit pohyb na slunci mezi 11. a 15. hodinou, kdy je UV záření nejsilnější. Při pobytu na slunci je vhodné používat ochranný krém stejně jako pokrývky hlavy, sluneční brýle a dlouhé rukávy. Zapomínat bychom neměli na pravidelné návštěvy praktického lékaře, a naopak soláriím se raději vyhýbat.

Kontrola znaménka by měla sledovat pětici faktorů. Foto: se svolením organizace Loono

Obzvlášť důležitá je vlastní kontrola kůže, respektive pigmentových znamének. Jak na to? Praktickou pomůckou je takzvaná ABCDE metoda, která odkazuje k pěti anglickým výrazům: asymmetry, border, color, diameter a evolution – česky tedy asymetrie, hranice, barva, průměr a vývoj. Co to znamená v praxi? Obyčejné a neškodné znaménko bývá zpravidla symetrické, má jasné hranice a jeho průměr by neměl být větší než 6 milimetrů. Naopak zbystřit bychom měli, pokud je znaménko zbarvené domodra či dočerna, případně se mění – ať už barevně, nebo třeba velikostně.

Organizace Loono šíří osvětu nejen o rakovině kůže. Foto: Radek Vebr

Místo hledání rad na internetu je v takovém případě vhodné zavolat svému praktickému nebo kožnímu lékaři. Organizace Loono radí, aby volající zdůraznil, že na kůži zpozoroval změny. Objednací doba se tím zkrátí, což může být v dané situaci klíčové.

Související články

Zaručeně zlepší den

Náhrada solárních panelů? Přechod na obnovitelné zdroje energie usnadní nové baterie

Okořenit si jídlo pomocí červů? Hmyz je budoucností našeho stravování

Proč je Island světově nejoblíbenější destinací pro točení filmů?

Tajemství řeči těla, analýza vzhledu a jejich přínos pro lidskou komunikaci se SmartTalk

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Vídáme je každý den v televizi, čteme jejich články nebo hltáme zpravodajství z válečné fronty.…