Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nejste ve své kůži? Prevenci rakoviny usnadní metoda pěti písmen

Ilustrační foto: Freepik

Kůže je náš největší orgán. Zaujímá povrch o rozloze 1,8 metrů čtverečních a tvoří přibližně 8 procent naší celkové hmotnosti. Evropský den melanomu, který připadá na 30. května, pak přináší příležitost ke zhodnocení, zda toho pro vlastní tělo a prevenci vzniku kožních onemocnění děláme dostatek. Pojďme na to společně!

Kůže nás chrání před prochladnutím, infekcí nebo UV zářením. Stejně tak bychom ale měli chránit i my ji. Mezi nejčastější onemocnění kůže patří ekzém, akné, infekce, autoimunitní zánět, ale taky rakovina, která v Česku postihne až 15 tisíc lidí ročně. Jak o svou kůži pečovat a onemocnění předcházet? Odborníci z organizace Loono doporučují omezit pohyb na slunci mezi 11. a 15. hodinou, kdy je UV záření nejsilnější. Při pobytu na slunci je vhodné používat ochranný krém stejně jako pokrývky hlavy, sluneční brýle a dlouhé rukávy. Zapomínat bychom neměli na pravidelné návštěvy praktického lékaře, a naopak soláriím se raději vyhýbat.

Kontrola znaménka by měla sledovat pětici faktorů. Foto: se svolením organizace Loono

Obzvlášť důležitá je vlastní kontrola kůže, respektive pigmentových znamének. Jak na to? Praktickou pomůckou je takzvaná ABCDE metoda, která odkazuje k pěti anglickým výrazům: asymmetry, border, color, diameter a evolution – česky tedy asymetrie, hranice, barva, průměr a vývoj. Co to znamená v praxi? Obyčejné a neškodné znaménko bývá zpravidla symetrické, má jasné hranice a jeho průměr by neměl být větší než 6 milimetrů. Naopak zbystřit bychom měli, pokud je znaménko zbarvené domodra či dočerna, případně se mění – ať už barevně, nebo třeba velikostně.

Organizace Loono šíří osvětu nejen o rakovině kůže. Foto: Radek Vebr

Místo hledání rad na internetu je v takovém případě vhodné zavolat svému praktickému nebo kožnímu lékaři. Organizace Loono radí, aby volající zdůraznil, že na kůži zpozoroval změny. Objednací doba se tím zkrátí, což může být v dané situaci klíčové.

Související články

Zaručeně zlepší den

Bhútán hlásí navýšení počtu sněžných levhartů o 40 procent

Jak a jaké udržitelné bydlení zajistit pro rodiče ve stáří

Nahradí ChatGPT lékaře? Zvládl správně diagnostikovat nemoc

Jan Černý navrhne olympijskou kolekci pro Paříž 2024. Má být „brutálně speciální“

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak pracovat se svými pocity? Moudrost cítění propojuje psychologii s buddhismem

Inspirace z knihovny: Jak pracovat se svými pocity? Moudrost cítění propojuje psychologii s buddhismem

Pocity v našich životech mají nezastupitelnou roli, přičemž se pravděpodobně jedná o nejsilnější…