Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Umělá inteligence objevila nové léčivé látky, které pomůžou v boji se stárnutím a rakovinou

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Umělá inteligence připravuje cestu k průlomovým objevům v moderní medicíně. Vědci pomocí umělé inteligence úspěšně identifikovali tři chemikálie, které se specificky zaměřují na špatně fungující buňky, o nichž se předpokládá, že jsou spojeny s určitými druhy rakoviny a Alzheimerovou chorobou, informoval server Earth.

Skupina vědců z University of Edinburgh vyvinula algoritmus umělé inteligence k prozkoumání sbírky více než 4 300 chemických sloučenin. Cílem jejich počínání bylo najít léky označované jako sloučeniny proti stárnutí. Mají totiž usmrtit stárnoucí buňky a tím zlepšit celkové zdraví jedinců. Tyto buňky jsou rozšířeným jevem u mnoha zdravotních stavů, které souvisejí se stárnutím, včetně zhoršení zraku, osteoartrózy, Alzheimerovy choroby nebo některých druhů rakoviny.

Umělá inteligence byla na své misi úspěšná – podařilo se jí identifikovat 21 kandidátů, kteří by mohli podporovat stárnutí buněk a jejich následné odumírání. Problém totiž mnohdy tkví v tom, že se defektní buňky přestávají množit, ale přetrvávají v těle místo toho, aby odumíraly. Buňky tak nadále vylučují chemikálie, které stimulují zánět. Ze zmíněných 21 kandidátů na léky se tým zaměřil na tři sloučeniny: ginkgetin, oleandrin a periplocin. Tyto látky působivě prokázaly schopnost eliminovat nefunkční buňky bez poškození zdravých buněk, když byly podrobeny testům na lidských buňkách.

Související články

Zaručeně zlepší den

Méně jíst dramaticky prodlužuje život a zpomaluje stárnutí mozku

Psaní rukou zlepšuje spojení v mozku více než psaní na klávesnici

Kniha o Harry Potterovi má hodnotu 11 tisíc liber

Kurz „Revma v klidu“ pomáhá lidem s revmatickým onemocněním

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Zastavit se a jenom být. Dokážete to? Zní to velice jednoduše, ale provedení v praxi se mnohdy…