Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Mikroskop ARM společnosti Google detekuje rakovinné buňky během několika sekund

Ilustrační foto: Pixabay

Rakovina každoročně vede k 10 milionům úmrtí po celém světě. Google a americké ministerstvo obrany (DoD) se spojily k vytvoření mikroskopu podporovaného umělou inteligencí, který může pomoci v onkologii. Na mikroskopu pracují několik let, píše Interesting Engineering.

Nejčastější případy rakoviny souvisejí s prsy, plícemi, tlustým střevem, prostatou, kůží a žaludkem. Ročně onemocní rakovinou přibližně 400 000 dětí. Nejběžnější typ rakoviny se napříč zeměmi poměrně liší, ale ve 23 zemích je nejčastějším onkologickým onemocněním rakovina děložního čípku.

Podle zprávy CNBC se tento nástroj umělé inteligence nazývá Augmented Reality Microscope (ARM) a díky odhadované ceně 90 000 až 100 000 dolarů by mohl být nadějným pomocníkem pro malé nemocnice a zařízení pro časnou detekci a léčbu rakoviny.

Google také podal patentovou žádost týkající se svého nejnovějšího nástroje umělé inteligence.

Ilustrační foto: Pixabay

Čím je mikroskop unikátní?

Fungování mikroskopu spočívá v zdokonalení zobrazení postižených buněk skrz „tepelnou mapu“, kdy se podezřelá rakovinná tkáň umístí na vzorkovací plochu a pozoruje se pod mikroskopem. Tepelná mapa pomáhá lékaři charakterizovat vzorek a upozorňuje na oblasti, kde se může vyskytovat nádorové postižení.

Role umělé inteligence spočívá v tom, že digitální snímky zachycené kamerou mikroskopu jsou předány do výpočetní jednotky. Výpočetní jednotka obsahuje systém strojového učení, který byl vyškolen na velkých datasetech mikroskopických snímků rakovinných vzorků. Tento systém je naučen rozpoznávat cílové oblasti na snímku, jako jsou nádorové buňky nebo tkáně, viry, bakterie, vajíčka parazitů atd.

Podle zprávy CNBC je ARM stále ve fázi vývoje, ale první výzkum je zatím slibný a mohl by být do budoucna cenným nástrojem pro patology.

Jedním z problémů s rakovinou je, že je často diagnostikována pozdě. Dokonce i v rozvinutých zemích s pokročilými zdravotními systémy bývá rakovina často detekována v pokročilém stádiu. To komplikuje práci lékařů, protože se jedná o onemocnění, které je léčitelnější, když je odhaleno včas.

Související články

Zaručeně zlepší den

České vědkyně? Slaví úspěchy a inspirují další generace

Stále více Poláků se odvrací od tradičních pohřbů, pomáhá jim Institut dobré smrti

Pizza s 1001 druhy sýra se zapsala do Guinessovy knihy rekordů

Chcete se přestěhovat? Zkuste tato města – za bydlení vám zaplatí

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Lidé jsou křehcí jako sníh a každý z nás potřebuje občas místo pro sebe. To se ve své prvotině…