Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nový test dokáže odhalit rakovinu prsu za pět sekund pomocí slin

Symbolem rakoviny prsu je růžová stužka. Foto: Pixabay

Výzkumníci z Univerzity na Floridě a Národní univerzity Yang Ming Chiao Tung v Tchaj-wanu vyvinuli ruční zařízení o velikosti dlaně, který detekuje biomarkery rakoviny ve slinách, a to za pět vteřin. Studii publikovat odborný časopis Journal of Vacuum Science & Technology, informuje server Daily Mail.

Biomarkery rakoviny jsou molekuly na povrchu nebo vnitřku nádorových buněk. Jejich nadměrná přítomnost nebo mutace může značit právě výskyt rakoviny. Senzor využívá běžné komponenty, jako jsou glukózové testy, které diabetici používají k měření krevního cukru. Když kapka slin zasáhne testovací proužek, který je ošetřen protilátkami, vyšle elektrické signály do celého zařízení.

Výzkumníci uvedli, že zařízení by mohlo být levnou alternativou k invazivním postupům, jako jsou mamografie a ultrazvuky, pro detekci rakoviny prsu. Cena testu je v přepočtu okolo 120 korun (5 dolarů). Kromě ceny spatřují svědci výhodu právě v rychlosti měření a velikosti zařízení. „Naše zařízení je vynikající volbou, protože je přenosné –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ přibližně velké jako vaše ruka –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ a opakovaně použitelné,“ vysvětluje autor studie Hsiao-Hsuan Wan z Floridské univerzity.

Než bude tato metoda testování dostupná všem pacientům, může to trvat ještě několik let, protože musí získat souhlas regulačních orgánů, mezi které patří například Agentura pro regulaci léčiv a zdravotnických prostředků (MHRA).

Rakovina prsu u žen celosvětově dlouhodobě narůstá. Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS ČR) bylo v roce 2018 právě toto onemocnění druhým nejčastějším diagnostikovaným novotvarem u žen.  V témže roce bylo v Česku zaznamenáno 7 182 případů, tedy přes 133 na 100 000 žen. Česko se tedy v mezinárodním žebříčku nachází na 21. místě  co se týče četnosti zhoubného novotvaru prsu u žen. Důležitá je zde prevence a pravidelné kontroly, ať už formou mamografu, či samovyšetření.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak mozky zvládají mluvení a dýchání zároveň?

Brněnští vědci chtějí bojovat proti plevelům pomocí umělé inteligence

Psi chápou význam podstatných jmen, zjistili vědci

Česku se navýšil počet evropských patentů, za minulý rok šlo o více než 240 přihlášek

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Žena po 40 může být sebevědomá a v kondici. Kniha lékařů poradí, jak na to

Inspirace z knihovny: Žena po 40 může být sebevědomá a v kondici. Kniha lékařů poradí, jak na to

Čtyřicítka děsí mnoho žen. Jedná se o pomyslný milník, jehož dosažení však nemusí znamenat nic…