Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Foto: Aneta Šmejcová

Vídáme je každý den v televizi, čteme jejich články nebo hltáme zpravodajství z válečné fronty. Nemáme přitom leckdy ani tušení, jaké zdi musely novinářky probourávat, aby stanuly tam, kde nyní jsou. O tom, jaká je realita českých médií, co musejí novinářky pro prestižní práci obětovat a jakou roli hrálo na jejich cestě ženství, vypráví nová knížka Lindy Bartošové Novinářky.

Autorka Linda Bartošová dostala nejprve nabídku napsat knihu o sobě a o své cestě mezi přední tváře České televize. Prostor v knize však využila jiným způsobem. Prostřednictvím deseti rozhovorů s významnými českými novinářkami nahlédnete do zákulisí práce v médiích. Stěžejní je pro Novinářky pestrost vybraných respondentek. Ženy z veřejnoprávních médií i těch soukromých. Audio, televize i text. Názorová i zpravodajská žurnalistika. Díky této rozmanitosti má čtenář příležitost nahlédnout to tajů každé ze specifických vod českých médií.

S pestrostí osobností se pojí i pestrost názorů a pohledů na svět. Čtenář sleduje, jak různé ženy přistupují ke svému životnímu řemeslu jiným způsobem. Ačkoliv panuje shoda na tom, že ženy musí překonávat mnohem více bariér na cestě za úspěšnou kariérou než muži, přístupy k tomuto faktu se různí – zatímco některé chtějí proti zajetým pořádkům protestovat, jiné je přijímají. Výrazný je v knize i generační rozdíl, který slouží jako zajímavý vhled do celé společnosti.

Foto: Aneta Šmejcová

Novinářky však nejsou pouze o ženách a překážkách, které jim nálepka něžného pohlaví klade do cesty. Autorka v rozhovorech otevírá mnohem více aktuálních témat. Dotýká se například problematiky duševního zdraví a pracovního vyčerpání. Ukazuje, že práce novinářky není navzdory obalu knížky procházka růžovým sadem a že volný čas je v médiích spíše chimérou. Nechybí ani téma mládí a začátků spojených s neúspěchy a selháním.

Název knihy může člověka mylně svádět k dojmu, že se jedná o knihu pouze pro úzkou skupinu čtenářů. Novinářky však nezaujmou pouze lidi z médií a studenty žurnalistiky. Hlavní poselství růžové knížky se dají aplikovat i na jiná, třeba podobná, povolání. Příběhy žen-novinářek jsou svým způsobem velmi inspirativní a dodávají sílu. Čtenář si znovu uvědomí, jak je důležité občas zariskovat, postavit se za sebe, udělat něco, v co nikdo jiný nevěří, nést oběti za to, co miluje, a nenechat se odradit neúspěchy.

Novinářky však ani zdaleka neutíkají k motivačnímu klišé, ukazují především ne vždy příjemnou realitu dnešních médií, ale i současné společnosti, která je stále ještě nakloněna spíše mužům než ženám. Velkým tématem jsou i nenávistné komentáře, které se staly běžnou součástí života těch, kteří vystupují v televizi nebo na internetu, a dopad těchto nevhodných a často zlých poznámek na psychiku člověka.

Samotný příběh Lindy Bartošové, která si v současné době dává půlroční pauzu od veřejného zpravodajství, nám může být inspirací, že i zvolnit je cesta a své duševní zdraví je někdy třeba postavit před všechna ta „musím“ v životě. Ne proto, abychom skončili s tím, co milujeme, ale abychom s tím mohli znovu začít.

Slovo autorky článku:

Knížku bych doporučila všem, kteří jsou na začátku své cesty a brzy je čeká nástup do pracovního kolotoče, a to nejen v médiích. Mně osobně knížka dodala odvahu. Znovu mi připomněla, že neúspěch je běžnou součástí úspěchu a že i ženy, které jsou mi inspirací, nějak začínaly a narážely do zdí nejen tam venku, ale i uvnitř – ve své hlavě. Jelikož se nepohybuji v novinářském prostředí, nemůžu hodnotit, zda se knize podařilo vykreslit realitu bez příkras, nicméně si myslím, že Novinářky směle ukazují to dobré i to špatné, s čím se žena v českých médiích může setkat.

Autorský článek Anety Šmejcové

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak vznikl ležák? Známe příběh tohoto lahodného nápoje

Vědci nyní vyřešili, jak Mayové používali svůj 819denní kalendář

Rytina stará 15 tisíc let zaskočila archeology na Hladovém vrchu v Ostravě

Už víme, z čeho se skládá Měsíc

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Půlnoční knihovna je doslova hitem, který naláká k četbě i spoustu nečtenářů. Stojí opravdu za to?…