Doposud jsme poslouchali, že abychom byli zdraví, je potřeba denně ujít alespoň deset tisíc kroků. Tento údaj nyní můžete pustit z hlavy. Ukázalo se totiž, že není relevantní. Toto číslo totiž není podložené vědeckými zjištěními – pochází ze staré marketingové kampaně na japonský krokoměr.
Vědci provedli výzkum, aby zjistili, jak to s nezbytným počtem kroků, které potřebuje člověk za den vykonat, opravdu je. Pomocí analýzy na 50 tisících lidí ze 4 kontinentů zjistili, že ujití více kroků pomáhá snížit riziko předčasného úmrtí. Člověk však podle nich nemusí nezbytně ujít 10 tisíc kroků denně, aby žil déle.
A kolik kroků je tedy optimální? U dospělých starších 60 let stačilo 6 až 8 tisíc kroků denně. Větší počet kroků pak už nepřinesl další zdravotní přínosy z hlediska prevence úmrtnosti. Dospělí do věku 60 let zaznamenali stabilizaci zdravotního stavu přibližně na 8 až 10 tisících krocích denně. Výzkumníci přitom přišli na to, že rychlost chůze nemá na dlouhověkost vliv. Důležité je zkrátka chodit. Každodenní chůze snižuje riziko předčasného úmrtí bez ohledu na tempo.
Autorský článek Gabriely Brázdové s využitím informací z Earth
Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt
GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…
Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.
Naučné knihy pro malé děti: Partička ze špajzu
Krásné ilustrace a poutavé krátké příběhy, na ty láká série knih od Joryho Johna a Peta Oswalda –…