Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Káva dnes slaví svůj den. Přečtete si ty nejhezčí kávové příběhy

3 minuty radosti
Zdroj ilustračních fotografií: Canva

Šálek kávy si denně dopřává polovina dospělých na celém světě. Někteří z nás si bez ní neumí start svého pracovního dne ani představit. Jiní si ji dopřávají jen příležitostně z rukou baristů při posezení v kavárně. Nám všem ale dnes, kdy se slaví Mezinárodní den kávy, můžou udělat radost pozitivní kávové zprávy. Dáte si k nim jeden voňavý šálek?

Kavárenské povalečství s přesahem

Možností, kam si zajít na výbornou kávu, je i mimo velká města zpravidla dost. Proč si tak, alespoň pro jednou, nevybrat nějaký originální koncept? Ze sociálních podniků doporučme alespoň legendární pražské Café Therapy, kde dostávají šanci lidé potýkající se se závislostmi. Ústecké Kukang Coffee zase přímo podporuje ochranu outloňů a brněnský Pelíšek už za čtyři roky svého fungování našel nový domov více než čtyřem stům koček.

Eko vlna i mezi zrnky

Limonáda bez brčka a káva s sebou do vlastního hrnečku. Ekologických alternativ je v dnešní době spoustu a kavárny jdou v tomto často příkladem. V Česku se tak před pár lety rozjel mimo jiné super projekt zálohovaných kelímků. Podobným směrem se, jen v oblasti jídla, vydala nedávno také REkrabička. Tu mimochodem využívá celá naše redakce 🙂

Inspirace od gigantů

Nemusíte být hned fanoušky půllitrového latté s karamelovým sirupem a hromadou šlehačky, inspiraci si od kávových řetězců ale lze vzít i tak. Například Starbucks už po světě otevřel několik poboček zaměstnávajících pouze osoby se sluchovým postižením, a to se záměrem propojit jejich svět se světem slyšících. A jejich autistického tančícího baristu máme taky dodnes v živé paměti.

Lógr – víc než odpad

Na kávový lógr už se dávno nepohlíží jako na zbytečný odpad. Můžete si z něj vyrobit skvělý pleťový peeling, pohnojit s ním zahrádku nebo obarvit vajíčka. Využít velké množství lógru z místních kaváren už se snaží několik projektů – u nás si můžete přečíst o tom plzeňském i českokrumlovském.

Káva jako dobrý skutek

Už jste někdy zkusili předplatit kávu osobě za vámi? Potutelně pak zpovzdálí sledovat její reakci, anebo naopak bez ohlédnutí odejít a jen si představovat, jakou radost jste takovou maličkostí udělali? Zkuste to! Jeden nezapomenutelný příběh z Kanady nám totiž stále připomíná, jak velké věci takové „maličkosti“ někdy dokážou.

Související články

Zaručeně zlepší den

Říkáte svým psům, že je máte rádi? Podle nové studie vám zvířata rozumí

Z ruiny hradu Hartenberg se díky nadšencům stala vyhledávaná památka

Jak na prevenci rakoviny prsu? Přečtěte si 9 tipů na zdravá prsa od neziskovky Loono

Student VUT v Brně vymyslel mobilní aplikaci, která zdarma doučí děti matematiku

Inspirativní rozhovor

Díky klientům poznávám sama sebe, říká pracovnice centra pro lidi bez domova

Díky klientům poznávám sama sebe, říká pracovnice centra pro lidi bez domova

Přečtěte si rozhovor se studentkou, která pracuje v brněnském Kontaktním centru pro lidi bez domova.