Zajímavé výstavy nečekají na milovníky umění jen ve velkých městech, ale často i tam, kam byste se jinak na výlet ani nevydali. Magazín Forbes.cz přinesl tipy na ty nejzajímavější z nich.
V Alšově Jihočeské galerii můžete navštívit výstavu Meamorphoses HR Gigera. Tento švýcarský malíř a sochař se proslavil hlavně jako tvůrce filmového Vetřelce. Jeho tvorba je inspirovaná surrealismem, který doplnil pro něj typickou postkatastrofickou skepsí a existencialismem. Několik vystavených děl inspirovala povídka Proměna Franze Kafky.
Výstavu můžete navštívit v jízdárně zámku Hluboká nad Vltavou do 19. 11. 2023.
Nevšední výstavu a zároveň prohlídku města nabízí Humpolec. Místní galerie 8smička přišla na začátku roku na sociálních sítí se zajímavou výzvou. Ozvat se mohl každý, kdo má k dispozici alespoň jeden metr čtvereční volné zdi a zájem o malbu od českých umělců. Vzniklo tak 16 výtvarných děl v domácnostech v Humpolci a okolí. Jejich autory jsou David Böhm, Vladimir 518 a Jiří Franta. Výsledek můžete vidět na výstavě NIC NENÍ PROBLÉM v galerii 8smička.
Výstava potrvá do 1. 10. 2023.
Oblastní galerie Vysočiny pořádá výstavu Z galerie VEN! Najdete na ní přes šedesát uměleckých realizací ve veřejném prostoru po roce 1989. A to jak dočasná, tak trvalá díla. Ke zhlédnutí je také výběr děl a happeningů od 60. do 80. let a 9 uměleckých festivalů, které zásadně ovlivňují veřejný prostor.
Výstavu je možné navštívit do 15. 10. 2023.
Pasta Oner je v současnosti jedním z nejvýraznějších výtvarných umělců. Oblastní galerie Liberec uspořádala výstavu The Gilded Age, ve kterém umělec vzdává hold zlatému věku Západu druhé poloviny 20. století. Zároveň má být obhajobou současnosti, ve které podle něj nastává obávaná apokalypsa. Některá díla zasazuje přímo do postapokalyptické krajiny. Odkazuje k environmentální krizi, ale zároveň se snaží nalézt v ní prostor pro lidskou existenci.
Výstavu najdete v Bazénové hale Oblastní galerie Liberec a potrvá do 1. 10. 2023.
Moravská galerie připravila výstavu Jakuba Berdycha Karpelise, konceptuálního umělce, který pracuje s tradičními materiály ,jako je kámen, sklo a porcelán. Je také spoluzakladatelem českého designového studia Qubus Design Studio. Název výstavy Samosebou odkazuje k tvorbě Dušana Samo Jurkoviče, na kterou reagují i samotná díla. I proto našla výstava své místo přímo v Jurkovičově vile, a to jak v interiéru, tak v zahradách.
Výstava se koná v prostorách Jurkovičovy vily, a to do 31. 3. 2024.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole
Snad každý si vybaví hladovost mládí, která je v pubertě doslova spalující. I pouhý vzduch chutná…