Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

3 minuty radosti
Foto: Gabriela Brázdová

Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako pochmurná postava v kápi s kosou v ruce, která umí lidi pěkně vyděsit. Co když je to jinak? Co když má i smrt srdce?

Markus Zusak je australský autor, který už vydal pěknou řádku úspěšných publikací. V češtině vyšla trilogie o bratrech, jejíž první titul se jmenuje Roky pod psa, úspěšný byl také jeho román Posel. Nejčerstvějším dílem vydaným v Česku z jeho pera je Clayův most. I díky filmovému zpracování však nejoblíbenějším spisovatelovým dílem zůstává Zlodějka knih.

Autor v ní vypráví jedinečný příběh dívky Liesel, která po smrti matky a bratra zamíří k adoptivním rodičům. Píše se rok 1939 a městečko, kde žije se nachází v Německu. Sledujeme hrdinku, jak dospívá, její první kamarádství, ale i Němci, židé a mnoho dalšího, co k druhé světové válce patřilo.

Foto: Gabriela Brázdová

Příběh je unikátní zejména v tom, že vypravěčkou není Liesel, ačkoliv o ní příběh je, ale smrt. Není se čemu divit, ve válečných letech měla hromadu práce. Zusak ji ve své knize, která doslova ohromila svět, vykresluje jako laskavou a lidskou bytost. „Poznáte mě důvěrně, a nebude to trvat tak dlouho; záleží to na souhrnu nejrůznějších proměnných. Postačí říct, že v jisté chvíli budu nad vámi stát, tak vlídná, jak jen bude možné. Vaši duši v náručí. Na rameni se mi usadí některá barva. Něžně vás odnesu pryč.“

Zusak, jak je pro něj typické i v jiných knihách, píše lyrickou prózu. Za pomocí pár slov umí perfektně vystihnout atmosféru, přičemž jeho talent spočívá v citlivosti, kdy se jeho přirovnání čtenáři zarývají až do srdce. Lidé se proto u jeho knih nezřídka kdy dojímají a pláčou. Zároveň však toto ždímání pocitů není laciné nebo naoko. Plyne samo a je výsledkem brilantního nakládání se slovy. Žádné není navíc, každé míří přesně na bránu. Ve Zlodějce knih Zusak předvedl svou životní formu.

Slovo autorky článku:

Zlodějka knih patří mezi moje nejoblíbenější knihy, ačkoliv díla věnující se válce zrovna nevyhledávám. To jen potvrzuje Zusakovo mistrovství, kdy i těžkou dobu a životní osudy dovede popsat krásně, aniž by snižoval jejich bolest či utrpení. Vypravěčka v podobě smrti byla už jen pomyslnou třešničkou na dortu.

Autorský článek Gabriely Brázdové

Související články

Zaručeně zlepší den

Unikátní objev. Vědci nalezli nejbližší černou díru Země

Češi chtějí zálohované PET lahve. Jejich zavedení podporuje 74 procent z nich

Univerzální vakcína proti chřipce je tady. Mohla by nabídnout ochranu před pandemiemi

Jak brát digitální detox vážně: inspirujte se indickou vesnicí

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…