Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak na lepší myšlení? Nová studie potvrdila zásadní přínos omega-3 mastných kyselin

Ilustrační foto: Pexels

To, že omega-3 mastné kyseliny mají řadu prospěšných účinků na lidské tělo, vědci prokázali již před nějakou dobou. Nejnovější studie, kterou provedli odborníci z Health Science Center texaské univerzity v San Antoniu, odhalila další benefit pro organismus, informoval server Earth.

Omega-3 mastné kyseliny najdeme v tučných rybách a potravinových doplňcích. Mají protizánětlivé účinky, pomáhají zachovat normální funkce mozku a podporují zrak. Konzumovat by je měli zejména lidé s kardiovaskulárními chorobami, neboť přispívají k normální srdeční činnosti.

Výzkumníci nyní zjistili, že mimo výše uvedené benefity užívání omega-3 mastných kyselin podporuje lepší schopnosti myšlení u lidí ve srovnání s těmi, kteří je nekonzumují. Dostatek těchto látek v organismu může také vést ke zlepšení struktury mozku. „Zlepšení naší stravy je jedním ze způsobů, jak podpořit zdraví našeho mozku,“ vysvětlila spoluautorka studie doktorka Claudia Satizabalová. „Pokud by lidé dokázali zlepšit svou kognitivní odolnost a potenciálně odvrátit demenci pomocí jednoduchých změn ve svém jídelníčku, mohlo by to mít velký dopad na veřejné zdraví,“ dodala.

Vědci provedli průřezovou studii na 2 183 respondentech s průměrným věkem 46 let. Účastníci neměli v anamnéze mrtvici a nebyla jim diagnostikována demence. Odborníci u nich měřili hladinu omega-3 mastných kyselin, prováděli skenování mozku a testovali schopnosti myšlení. Podle výzkumníků je ideální hladina omega-3 mastných kyselin osm procent ze všech mastných kyselin. Rozdělili proto účastníky do dvou skupin. Jedna skupina měla hladinu omega-3 mastných kyselin v průměru 3,4 procenta, u druhé skupiny se jednalo o průměr 5,2 procenta. Autoři studie zjistili, že lidé s vyššími průměrnými hladinami omega-3 byli lepší v abstraktním uvažování a měli větší hippocampus, což je část mozku nezbytná pro paměť.

Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Earth a Neurology Journals

Související články

Zaručeně zlepší den

Češi míří až ke hvězdám. Mají na oběžné dráze další malou družici

Nový Špaček pro mladou generaci? Libor Neuwirth zpřístupňuje taje etikety pro každého

Další Suchej únor se blíží. Budete držet měsíc bez alkoholu?

Nová digitální nomádská víza usnadní život a práci ve Španělsku

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Opřete se do svého strachu, experimentujte, nebuďte nejlepší – buďte jediní. To jsou jen tři z …