Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak na lepší myšlení? Nová studie potvrdila zásadní přínos omega-3 mastných kyselin

Ilustrační foto: Pexels

To, že omega-3 mastné kyseliny mají řadu prospěšných účinků na lidské tělo, vědci prokázali již před nějakou dobou. Nejnovější studie, kterou provedli odborníci z Health Science Center texaské univerzity v San Antoniu, odhalila další benefit pro organismus, informoval server Earth.

Omega-3 mastné kyseliny najdeme v tučných rybách a potravinových doplňcích. Mají protizánětlivé účinky, pomáhají zachovat normální funkce mozku a podporují zrak. Konzumovat by je měli zejména lidé s kardiovaskulárními chorobami, neboť přispívají k normální srdeční činnosti.

Výzkumníci nyní zjistili, že mimo výše uvedené benefity užívání omega-3 mastných kyselin podporuje lepší schopnosti myšlení u lidí ve srovnání s těmi, kteří je nekonzumují. Dostatek těchto látek v organismu může také vést ke zlepšení struktury mozku. „Zlepšení naší stravy je jedním ze způsobů, jak podpořit zdraví našeho mozku,“ vysvětlila spoluautorka studie doktorka Claudia Satizabalová. „Pokud by lidé dokázali zlepšit svou kognitivní odolnost a potenciálně odvrátit demenci pomocí jednoduchých změn ve svém jídelníčku, mohlo by to mít velký dopad na veřejné zdraví,“ dodala.

Vědci provedli průřezovou studii na 2 183 respondentech s průměrným věkem 46 let. Účastníci neměli v anamnéze mrtvici a nebyla jim diagnostikována demence. Odborníci u nich měřili hladinu omega-3 mastných kyselin, prováděli skenování mozku a testovali schopnosti myšlení. Podle výzkumníků je ideální hladina omega-3 mastných kyselin osm procent ze všech mastných kyselin. Rozdělili proto účastníky do dvou skupin. Jedna skupina měla hladinu omega-3 mastných kyselin v průměru 3,4 procenta, u druhé skupiny se jednalo o průměr 5,2 procenta. Autoři studie zjistili, že lidé s vyššími průměrnými hladinami omega-3 byli lepší v abstraktním uvažování a měli větší hippocampus, což je část mozku nezbytná pro paměť.

Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Earth a Neurology Journals

Související články

Zaručeně zlepší den

Češi pořád škatulkují, ale věřím, že za padesát let už tady rasismus nebude, říká novinář a spisovatel Patrik Banga

Jak a jaké udržitelné bydlení zajistit pro rodiče ve stáří

„Kufřík je pro děti kotvou a ujištěním o tom, že byly vždy milované“, říká zakladatelka Života v kufříku Martina Wojtylová Opava

Jan Černý navrhne olympijskou kolekci pro Paříž 2024. Má být „brutálně speciální“

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…