Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Doktor Google se hlásí do služby. Jeho aplikace pomůže odhalit kožní nemoci

Ilustrační foto: Freepik

Zlepšila proces screeningu rakoviny prsu a usnadnila rozpoznání tuberkulózy. Teď umělá inteligence míří i do ordinací dermatologů a také do rukou majitelů chytrých telefonů, kteří chtějí mít lepší přehled o svém zdraví.

Ve vyhledávači Google se kůže, vlasů nebo nehtů týká deset miliard dotazů ročně. Dvě miliardy lidí na celém světě zároveň trápí nějaké dermatologické problémy. Zpravidla nejprve hledají pomoc právě na internetu a pak u svých praktických lékařů, kteří ale nemají potřebnou specializaci. Popsat slovy, co člověka trápí, navíc nemusí být úplně jednoduché. Google se proto rozhodl jít lidem naproti za pomoci už úspěšně využívané umělé inteligence. Déle než tři roky ji trénoval tak, aby byla schopná vyhodnotit stav kůže s ohledem na pohlaví, rasu a věk člověka. A povedlo se – v podobě nové aplikace úspěšně prošla klinickou validací Evropské unie.

Aplikace využívá umělou inteligenci. Foto: se svolením společnosti Google

Asistenční webová aplikace, která má být spuštěna v druhé polovině roku, bude využívat mobilního fotoaparátu a bude doplněna o otázky týkající se typu kůže, podoby symptomů a doby jejich trvání. Cílem je informace co nejvíce zpřesnit. Aplikace pak vyhodnotí, se kterým z 288 kožních onemocnění se popsané trable nejlépe shodují. Uživateli následně nabídne dermatology ověřené odpovědi na nejčastěji kladené otázky. Pomůže tedy jak laikům, tak obvodním lékařům a sestrám. Ti měli podle dosavadních testů o 20 procent větší přesnost, když aplikaci k diagnostice použili.

Aplikace může být nápomocná laikům i odborníkům. Foto: se svolením společnosti Google

Nástroj není náhradou lékařského vyšetření a laboratorních testů. Širokou veřejnost ale může správně nasměrovat k dalšímu postupu a třeba i návštěvě kožního lékaře.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vzorek z asteroidu Bennu dorazil na Zem. Obsahuje uhlík i vodu, to má pomoci ke zjištění počátků života

Ve vesmíru možná existuje další oceán, zjistili vědci

Práce z domova má výrazný ekologický přínos, ukazuje studie

Vůně způsobuje závislost na Disneylandu

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Vždycky je pro co žít. Touto větou by se dal shrnout obsah knihy Vzdát můžeš zítra, kterou napsal…