Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Dlouho očekávaný úspěch. Účinnost nové vakcíny proti malárii potvrdily klinické testy

Ilustrační foto: Unsplash

Nová vakcína se zdá být dlouho očekávaným zvratem v boji proti malárii. Klinické testy vědců z Univerzity v Oxfordu potvrdily její účinnost v 77 procentech případů. Studie se účastnily děti z afrického Burkina Faso, který je jedním z deseti států s nejvyšším výskytem malárie na světě.

Malárie se přenáší kousnutím komárem rodu Anopheles. Celosvětově si ročně vyžádá 400 tisíc obětí, z nichž většinu tvoří africké děti. Se zákeřnou nemocí se potýká 95 zemí světa, a proto je objevení účinné vakcíny považováno za svatý grál medicíny. Slibné výsledky nyní ukázalo testování nové vakcíny R21/MM, která si i po 12 měsících od první dávky zachovala vysokou účinnost. Pokud se podaří další klinické pokusy, stane se R21/MM první vakcínou na světě, která splňuje hranici úspěšnosti 75 procent stanovenou Světovou zdravotnickou organizací.

Zásadní výhodou vakcíny je její potenciál pro masovou produkci, která bude nutná k zajištění pravidelného očkování pro stovky milionů dětí v Africe. Oproti ostatním vakcínám je R21/MM poměrně nízkonákladová i jednodušší na výrobu,“ uvedli autoři studie zveřejněné v časopise The Lancet. Pro ověření bezpečnosti vakcíny vědci sledují výskyt vedlejších účinků, které jsou však ve většině případů mírné. Zpravidla se jedná o zvýšení tělesné teploty. Výzkumníci nyní připravují testování druhé dávky, která má dětem posloužit jako prevence před další sezónou malárie.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nejchytřejším psím plemenem je belgický ovčák malinois

Dvě nejnavštěvovanější země světa jsou v Evropě

Proč pravěcí lidé kreslili zvířata? Odpověď našel amatérský archeolog

Americká agentura vybuduje digitální dvojče zemské atmosféry s umělou inteligencí

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Půlnoční knihovna je doslova hitem, který naláká k četbě i spoustu nečtenářů. Stojí opravdu za to?…