Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

České supermarkety bojují s plýtváním po svém. Zeleninu už nevyhazují

Speciální bedýnky najdou zákazníci za pokladnami. Foto: Lidl

Zase o něco blíže k omezení plýtvání vykročil tento týden řetězec prodejen Lidl. Nově ve všech svých obchodech nabízí zákazníkům možnost zachránit přebytečné ovoce a zeleninu, které by jinak směřovaly do koše. Navíc za cenu téměř symbolickou.

Často nám v prodejnách zůstávaly nepoškozené kusy zboží, bohužel však třeba s protrženou síťkou nebo obalem. To na kvalitu ovoce a zeleniny samozřejmě vliv nemá, rozhodli jsme se proto zkusit zákazníkům nabídnout koupi jiným způsobem. A reakce při testovacím režimu v několika obchodech nás velmi mile překvapily,“ komentuje nový projekt mluvčí společnosti Tomáš Myler. Od pondělí už novinka funguje ve všech prodejnách Lidl v zemi.

Bedýnky obsahují 3 kila různorodého ovoce a zeleniny za jednotnou cenu 25 korun. Zákazníci je naleznou v prostoru za pokladnami, kde budou v průběhu dne i doplňovány. Součástí sekce budou také květiny. „Spočítali jsme, že když půjdeme tímto směrem, zachráníme za rok více než 3 800 tun ovoce a zeleniny. Stejnou zprávu bychom bedýnkami rádi předali našim zákazníkům, aby se nad hospodařením s potravinami také zamýšleli, a pomohli tak aktuální situaci posunout tím správným směrem,” doplňuje Myler.

Foto: Lidl

Akce proti plýtvání potravinami jsou k vidění napříč českými obchody. Albert využívá samolepky s nápisem Pomozte nám neplýtvat a nabízí 30% slevu na potraviny s blížícím se datem spotřeby. Čím dál víc se prosazuje i trend prodeje tzv. ošklivého ovoce a zeleniny. Speciální sekci pro ošklivé plodiny má například online supermarket Rohlík, v Penny jsou zase součástí sortimentu tzv. neobyčejné kousky, mezi něž patří třeba mrkve, okurky či jablka, které pouze nesplňují estetická kritéria.

Zdroj: Lidl

Související články

Zaručeně zlepší den

Vesmír už nikdy nebude jako dřív. Vědci přišli s přelomovým objevem

Mini domečky fascinují malé i velké. Česká Kamenice jich má celý park

Víčka od pitíček jako stavebnice. Česká firma přišla s originálním nápadem

Zachraňme naše stánkaře. Společně jim můžeme pomoci

Inspirativní rozhovor

Alžběta Blašková: Žít v symbióze se zvířaty je nádherné

Alžběta Blašková: Žít v symbióze se zvířaty je nádherné

Přečtěte si rozhovor s Alžbětou Blaškovou, zakladatelkou Útulku Tibet, která si vysloužila ocenění Laskavec 2021.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Putovat světem a životem doslova hlemýždím tempem nemusí být nutně na škodu. Zvolnit v dnešní…