Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

České supermarkety bojují s plýtváním po svém. Zeleninu už nevyhazují

Speciální bedýnky najdou zákazníci za pokladnami. Foto: Lidl

Zase o něco blíže k omezení plýtvání vykročil tento týden řetězec prodejen Lidl. Nově ve všech svých obchodech nabízí zákazníkům možnost zachránit přebytečné ovoce a zeleninu, které by jinak směřovaly do koše. Navíc za cenu téměř symbolickou.

Často nám v prodejnách zůstávaly nepoškozené kusy zboží, bohužel však třeba s protrženou síťkou nebo obalem. To na kvalitu ovoce a zeleniny samozřejmě vliv nemá, rozhodli jsme se proto zkusit zákazníkům nabídnout koupi jiným způsobem. A reakce při testovacím režimu v několika obchodech nás velmi mile překvapily,“ komentuje nový projekt mluvčí společnosti Tomáš Myler. Od pondělí už novinka funguje ve všech prodejnách Lidl v zemi.

Bedýnky obsahují 3 kila různorodého ovoce a zeleniny za jednotnou cenu 25 korun. Zákazníci je naleznou v prostoru za pokladnami, kde budou v průběhu dne i doplňovány. Součástí sekce budou také květiny. „Spočítali jsme, že když půjdeme tímto směrem, zachráníme za rok více než 3 800 tun ovoce a zeleniny. Stejnou zprávu bychom bedýnkami rádi předali našim zákazníkům, aby se nad hospodařením s potravinami také zamýšleli, a pomohli tak aktuální situaci posunout tím správným směrem,” doplňuje Myler.

Foto: Lidl

Akce proti plýtvání potravinami jsou k vidění napříč českými obchody. Albert využívá samolepky s nápisem Pomozte nám neplýtvat a nabízí 30% slevu na potraviny s blížícím se datem spotřeby. Čím dál víc se prosazuje i trend prodeje tzv. ošklivého ovoce a zeleniny. Speciální sekci pro ošklivé plodiny má například online supermarket Rohlík, v Penny jsou zase součástí sortimentu tzv. neobyčejné kousky, mezi něž patří třeba mrkve, okurky či jablka, které pouze nesplňují estetická kritéria.

Zdroj: Lidl

Související články

Zaručeně zlepší den

Středozemní moře ukrývalo pozůstatky neolitického osídlení a kamennou cestu

Ideální pěnu u piva mají zajistit nové plechovky

Vědci konečně identifikovali otisky, které zanechala exploze „prvních hvězd“ v našem vesmíru

Stromy sázíme na tři sta let, chceme, aby to fungovalo dlouhodobě, říká Richard Krajník ze společnosti Sázíme Česko

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Je červen – období, kdy většinu volného času trávíme v parcích, v lese, u vody nebo na procházkách…