Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

České supermarkety bojují s plýtváním po svém. Zeleninu už nevyhazují

Speciální bedýnky najdou zákazníci za pokladnami. Foto: Lidl

Zase o něco blíže k omezení plýtvání vykročil tento týden řetězec prodejen Lidl. Nově ve všech svých obchodech nabízí zákazníkům možnost zachránit přebytečné ovoce a zeleninu, které by jinak směřovaly do koše. Navíc za cenu téměř symbolickou.

Často nám v prodejnách zůstávaly nepoškozené kusy zboží, bohužel však třeba s protrženou síťkou nebo obalem. To na kvalitu ovoce a zeleniny samozřejmě vliv nemá, rozhodli jsme se proto zkusit zákazníkům nabídnout koupi jiným způsobem. A reakce při testovacím režimu v několika obchodech nás velmi mile překvapily,“ komentuje nový projekt mluvčí společnosti Tomáš Myler. Od pondělí už novinka funguje ve všech prodejnách Lidl v zemi.

Bedýnky obsahují 3 kila různorodého ovoce a zeleniny za jednotnou cenu 25 korun. Zákazníci je naleznou v prostoru za pokladnami, kde budou v průběhu dne i doplňovány. Součástí sekce budou také květiny. „Spočítali jsme, že když půjdeme tímto směrem, zachráníme za rok více než 3 800 tun ovoce a zeleniny. Stejnou zprávu bychom bedýnkami rádi předali našim zákazníkům, aby se nad hospodařením s potravinami také zamýšleli, a pomohli tak aktuální situaci posunout tím správným směrem,” doplňuje Myler.

Foto: Lidl

Akce proti plýtvání potravinami jsou k vidění napříč českými obchody. Albert využívá samolepky s nápisem Pomozte nám neplýtvat a nabízí 30% slevu na potraviny s blížícím se datem spotřeby. Čím dál víc se prosazuje i trend prodeje tzv. ošklivého ovoce a zeleniny. Speciální sekci pro ošklivé plodiny má například online supermarket Rohlík, v Penny jsou zase součástí sortimentu tzv. neobyčejné kousky, mezi něž patří třeba mrkve, okurky či jablka, které pouze nesplňují estetická kritéria.

Zdroj: Lidl

Související články

Zaručeně zlepší den

Nechte se očarovat – brouk, který vypadá jako orchidej

Úspěch českých lékařů. Provedli mezinárodní transplantaci ostrůvků slinivky

Největší kosmický festival v tuzemsku Czech Space Week je zpět. Odstartuje 28. listopadu a přinese opět řadu novinek

Jak podpořit mikrobiom bez probiotik? Pomohou rajčata

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Jak se mít ráda? Jak o sebe prostřednictvím jógy pečovat? A jak sladit svou praxi s ženským cyklem?…