Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

3 minuty radosti
Foto: Gabriela Brázdová

Četba knih je jednou z nejstarších volnočasových aktivit. Jejím prostřednictvím lze zprostředkovat nejen zábavu, ale i informace všeho druhu. Kniha slouží taktéž jako symbol vzdělání. U sečtělých lidí se předpokládá široký rozhled. Proč je četba tolik důležitá? Na tuto otázku hledá ve své publikaci odpovědi autorka Maryanne Wolfová.

V době, kdy získávají na popularitě digitální technologie, se může zdát literatura jako přežitek, kdy se četbě věnují především důchodci. Ač je realita poněkud jiná, přesto bychom měli o čtení pečovat, hýčkat si je a vychovávat k němu další generace. Vztah k literatuře se totiž obvykle buduje, nevzniká jen tak ze dne na den. Potvrzuje to spisovatelka, neuroložka a odbornice na proces čtení Maryanne Wolfová, která v knize Čtenáři, vrať se shrnuje dosavadní vědecké poznání o vlivu digitálních médií na proces čtení a lidský mozek.

Foto: Gabriela Brázdová

Autorka ve své publikaci definuje význam termínu hluboké čtení. Zároveň vysvětluje, jak čtení působí na mozek a jak jej ovlivňuje. K novým médiím přitom nezaujímá odmítavý postoj. Nevnímá je jako ohrožení, jsou pro ni symbolem výzvy. Jelikož s námi jsou a existují, nemá smysl je popírat, naopak se s nimi musíme naučit žít. Její kniha je tedy jakousi kuchařkou, která radí, jak na to. Podstatná část díla se zaměřuje na děti, protože právě ony jsou ze strany digitálních médií „nejohroženější“ skupinou. Narodily se do světa technologií, proto je důležité najít zdravou hranici mezi tím, co je ještě prospěšné a co už škodí.

Slovo autorky článku:

Tato kniha by měla zamířit do každé rodiny. Myslím, že v dnešní době, kdy je moderní zabavit děti tabletem, televizí nebo počítačem, často pácháme na svých potomcích škody, o nichž nemáme ani tušení. Kniha Čtenáři, vrať se umožňuje nahlédnout pod pokličku mozku a jeho fungování. Každý z nás si pak dvakrát rozmyslí, jestli je teď vhodná doba svěřit dítěti do rukou telefon pro zkrácení dlouhé chvíle.

Autorský článek Gabriely Brázdové

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak na zoubky jako perličky? Speciální ošetření sníží riziko kazů o 80 %

Nejnovější telefon Nokia si můžete opravit sami

Vystřelování měsíčního prachu do vesmíru by mohlo zastavit globální oteplování

Policie v Peru našla více než 600 let starou vykopávku. Vezl ji kurýr

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Půlnoční knihovna je doslova hitem, který naláká k četbě i spoustu nečtenářů. Stojí opravdu za to?…