Pokud budoucí maminky pravidelně cvičí či sportují, mají méně zdravotních potíží souvisejících s těhotenstvím. Významnou roli přitom hraje i zdravá strava. Jaké sporty jsou v těhotenství vhodné a které potraviny podpoří správný vývoj dítěte?
Cvičení během těhotenství pomáhá udržet tělo v kondici. Díky tomu jsou těhotné ženy méně dýchavičné a většinou se mohou těšit na snazší a kratší porod. Následně je pro ně jednodušší vypořádat se s kily navíc a vrátit se ke své původní váze. Cvičení také zlepšuje náladu a pomáhá ženám cítit se lépe ve vlastní kůži. „Pokud byla žena zvyklá sportovat před těhotenstvím, může s drobným omezením pokračovat i nadále. Musí jen více vnímat signály svého těla, aby se příliš nevyčerpala,“ uvedl gynekolog z Polikliniky AGEL Ostrava Lukáš Režňák.
Světová zdravotnická organizace těhotným ženám radí, aby cvičily třikrát týdně. Po prvním trimestru se už nedoporučuje dělat cviky na břiše, od druhého trimestru není vhodné setrvávat delší dobu na zádech. Důležité je naslouchat svému tělu, zvolit raději pomalejší tempo a soustředit se na správné držení těla a dýchání. „Pokud nemáte chuť cvičit, nevzdávejte se pohybu úplně. Zvolte procházky či těhotenskou jógu,“ radí osobní trenérka Olga Divácká.
Odborníci doporučují v době těhotenství například jógu, plavání, cyklistiku, tanec, jogging, aerobik, speciální cvičení pro těhotné či rychlou chůzi. „Chůze je jeden z nejpřirozenějších a nejzdravějších druhů pohybu vůbec. Pokud se k ní přidají hole, dochází během chůze ke zpevňování zad a horních končetin, ke stabilizaci trupu a aktivaci svalů horních a dolních končetin,“ uvedla fitness trenérka Monika Rychlovská Tělupilová. Protáhnout záda a zpevnit pánevní dno pak pomůže jóga či pilates.
Začínat během těhotenství s novými sporty odborníci spíše nedoporučují. Úplně vynechat by ženy měly extrémní či nebezpečné sporty, jako je surfování, paragliding, lyžování, skoky do vody, potápění, bruslení, horolezectví či silové cvičení s nářadím. Vhodné nejsou ani cviky, při kterých dochází k otřesům, tedy skoky, odrazy, výpady a švihy. „Při cvičení by tepová frekvence neměla přesahovat 75 procent maxima. To můžeme odhadnout pomocí takzvaného talk testu – testu mluvení, kdy by cvičenec měl být schopný mluvit bez většího zadýchání,“ uvedl osobní trenér a nutriční terapeut Lukáš Ondráček.
V těhotenství rozhodně není vhodné přehnané hlídání kalorií, hubnutí a nasazování diet. Kvalitní a pestrá strava je v tomto období důležitější než obvykle. Vyvážený jídelníček by měl obsahovat všechny důležité živiny – bílkoviny, sacharidy, tuky, vitamíny a minerály. Ty mohou ženy získat konzumací základních neupravených potravin, jako je maso, ryby, vejce, mléčné výrobky, rýže, brambory, ovoce, zelenina a další. Důležité je omezení konzumace průmyslově zpracovaných výrobků, přepálených tuků a jednoduchých cukrů. Zapomínat nesmíme ani na důsledný pitný režim. „Správná výživa a dostatek všech živin v těhotenství může předcházet komplikacím v rámci nitroděložního i mimoděložního vývoje dítěte,“ uvedl Ondráček.
V prvních 12 týdnech těhotenství je zásadní zvýšit příjem kyseliny listové. Ta se nachází ve špenátu, kvasnicích, květáku, čočce, chřestu či listovém salátu. Kyselina listová podpoří správný vývoj orgánů i nervové soustavy dítěte. Správnému růstu plodu pomáhá také dostatečný příjem železa z masa, vajec či listové zeleniny a nenasycených mastných kyselin z ořechů, olejů a ryb. Pozor by si těhotné ženy měly dát na vitamín A, jehož zvýšený příjem může být pro plod nebezpečný. Budoucí maminky by se tak měly vyhnout potravinovým doplňkům a lékům obsahujícím tento vitamín.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to
Lákala vás někdy představa, že si prostě sbalíte batoh a vyrazíte na druhý konec světa? Autorka…