Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Sdílená bolest je poloviční. Slavné ženy promluvily o spontánních potratech

Ilustrační foto: Pixabay

Ztráta dítěte je bolestivým tématem, o kterém se donedávna spíše mlčelo. Známé ženy však nyní pomáhají tabu kolem spontánních potratů bořit. Řada z nich si totiž touto těžkou zkušeností sama prošla. Nového fenoménu si všimly České noviny.

Manželka britského premiéra Carrie Johnsonová, vévodkyně Meghan, americká modelka Chrissy Teigenová či vnučka britské královny Alžběty II. Zara Tindallová. To jsou jen některé ze známých žen z Velké Británie a Spojených států amerických, které nedávno prozradily, že jejich těhotenství skončilo špatně.

Připadala jsem si ztracená a sama,“ napsala ve svých pamětech bývalá americká první dáma Michelle Obamová, která před narozením dcer Malii a Natashy jedno dítě potratila. „Cítila jsem se, jako bych zklamala, protože jsem nevěděla, jak často se to stává,“ uvedla. Tyto pocity na ni dolehly právě kvůli tomu, že se o potratech doposud příliš nemluvilo. „Jsme samy se svojí bolestí a myslíme si, že jsme nějak rozbité,“ shrnula Obamová. Ženy se podle ní bojí stigmatizace a stydí se mluvit o tom, jak těžká pro ně daná situace je.

Důležité je však vědět, že spontánní potrat neznamená, že už dotyčná žena neotěhotní nebo že přijde i o další dítě. Důkazem je i vévodkyně Meghan, Michelle Obamová, Zara Tindallová, zpěvačka Beyoncé a mnohé další ženy, které po potratu porodily zdravé děti. I Carrie Johnsonová se těší na své „duhové miminko“. V Británii se tak říká dětem, které přišly na svět poté, co jejich matka o předchozí plod v těhotenství přišla. Duha je symbolem naděje po emoční bouři, kterou spontánní potrat dokáže vyvolat.

Zdroj: České noviny

Související články

Zaručeně zlepší den

Pizza s 1001 druhy sýra se zapsala do Guinessovy knihy rekordů

Chcete se přestěhovat? Zkuste tato města – za bydlení vám zaplatí

Thesios: Umělá inteligence radí vysokoškolákům, jaké téma závěrečné práce zvolit

Jak prospět svému zdraví? Choďte pozpátku

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…