Coco Chanel, Eliška Junková, Marie Currie nebo Anne Franková. Co mají tyto ženy společného? Následovaly své sny a svá srdce, díky čemuž dosáhly báječných věcí. Všechny také figurují v publikaci Úžasné ženy, které změnily svět.
Útlá knížka vypráví celkem třináct inspirativních ženských příběhů. Každému z nich patří jedna dvoustrana, která má vždy výrazně odlišný design. Jane Austenová sedí za stolem obklopena knihami a svými knižními hrdiny, Gertrude Ederleová mává v plavkách ze studeného kanálu La Manche, Frida Kahlo shlíží na čtenáře zpoza rámu svých autoportrétů.
Jako se liší zpracování každého z příběhů, liší se i příběhy jednotlivých žen. Ty vždy poskytují jak základní faktické informace typu v jakém období osoba žila a čím se proslavila, tak řadu zajímavostí. Věděli jste, že Eliška Junková zprvu řídila potají, aby se vyhnula předsudkům, protože v té době bylo šoférování takřka výhradně mužskou záležitostí? Že až díky Coco Chanel začaly být dámské černé šaty považovány za dostatečně elegantní, aby se nosily do společnosti? Nebo že indiánská dívka Sacagawea probádala západ USA s novorozeným synem na zádech?
Navzdory svému rozsahu nabízí Úžasné ženy, které změnily svět slušnou porci inspirace. Ta se nachází mezi řádky napříč celou knihou. Jde o odhodlání zkusit něco, od čeho byly ženy odrazovány. Zkusit to jinak. Stát si za svým. Závěr knihy pak vedle stručného slovníku složitějších výrazů nabízí právě i přehled poselství jednotlivých hrdinek: Nech se inspirovat. Postav se za to, čemu věříš. Všechno je možné. Nikdy to nevzdávej…
Slovo autorky článku:
Publikace je určena čtenářům starším sedmi let, ale klidně si dovedu představit i menší děti, jak se s knihou postupně seznamují skrze obrázky, přičemž jednotlivé příběhy získají jasné kontury až v průběhu let. Čtení si ale se svými ratolestmi užijí i jejich rodiče. Zpracování mi z vizuálního hlediska přijde místy trochu chaotické, i tak je ale kniha milým průvodcem pro holky i kluky, kteří se skrze ni nejen seznámí se zajímavými osobnostmi, ale navíc se obohatí o originální pohledy na svět a přístupy k životu.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova
Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…