Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Foto: Kristýna Motlová

Coco Chanel, Eliška Junková, Marie Currie nebo Anne Franková. Co mají tyto ženy společného? Následovaly své sny a svá srdce, díky čemuž dosáhly báječných věcí. Všechny také figurují v publikaci Úžasné ženy, které změnily svět.

Útlá knížka vypráví celkem třináct inspirativních ženských příběhů. Každému z nich patří jedna dvoustrana, která má vždy výrazně odlišný design. Jane Austenová sedí za stolem obklopena knihami a svými knižními hrdiny, Gertrude Ederleová mává v plavkách ze studeného kanálu La Manche, Frida Kahlo shlíží na čtenáře zpoza rámu svých autoportrétů.

Jako se liší zpracování každého z příběhů, liší se i příběhy jednotlivých žen. Ty vždy poskytují jak základní faktické informace typu v jakém období osoba žila a čím se proslavila, tak řadu zajímavostí. Věděli jste, že Eliška Junková zprvu řídila potají, aby se vyhnula předsudkům, protože v té době bylo šoférování takřka výhradně mužskou záležitostí? Že až díky Coco Chanel začaly být dámské černé šaty považovány za dostatečně elegantní, aby se nosily do společnosti? Nebo že indiánská dívka Sacagawea probádala západ USA s novorozeným synem na zádech?

Foto: Kristýna Motlová

Navzdory svému rozsahu nabízí Úžasné ženy, které změnily svět slušnou porci inspirace. Ta se nachází mezi řádky napříč celou knihou. Jde o odhodlání zkusit něco, od čeho byly ženy odrazovány. Zkusit to jinak. Stát si za svým. Závěr knihy pak vedle stručného slovníku složitějších výrazů nabízí právě i přehled poselství jednotlivých hrdinek: Nech se inspirovat. Postav se za to, čemu věříš. Všechno je možné. Nikdy to nevzdávej

Slovo autorky článku:

Publikace je určena čtenářům starším sedmi let, ale klidně si dovedu představit i menší děti, jak se s knihou postupně seznamují skrze obrázky, přičemž jednotlivé příběhy získají jasné kontury až v průběhu let. Čtení si ale se svými ratolestmi užijí i jejich rodiče. Zpracování mi z vizuálního hlediska přijde místy trochu chaotické, i tak je ale kniha milým průvodcem pro holky i kluky, kteří se skrze ni nejen seznámí se zajímavými osobnostmi, ale navíc se obohatí o originální pohledy na svět a přístupy k životu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Mohou se z robotů stát lidé? Živá kůže je přibližuje člověku

Nový nástroj od Googlu umožňuje lidem pozorovat změny na planetě téměř v reálném čase

Posouvání věcí pomocí mysli? Tato superschopnost může být konečně realitou

Hit jménem kombucha – čím tak pobláznila Čechy?

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Jak funguje svět? Na co si v něm dát pozor? Co v životě hledat a před čím se naopak skrýt…