Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zdravá strava prodlužuje život. Vědci zjistili, o kolik let

Ilustrační foto: Depositphotos

Víme, že ovoce a zelenina jsou prospěšné našemu zdraví a mohou nám pomoci odolat nemocem. Přemýšleli jste však někdy nad tím, jestli dokáže zdravá strava prodloužit život? Tuto otázku si položili vědci z univerzity v norském Bergenu a jejich výpočty je dovedly k zajímavé odpovědi.

Pestrá, zdravá a vyvážená strava je alfou omegou našeho života. Ne nadarmo se říká, jsme to, co jíme. Zdravá strava plná vitamínů, minerálů a kvalitních živin velmi přispívá našemu celkovému zdraví.

Pokud budeme jíst lépe, můžeme předcházet nejrůznějším chronickým onemocněním, jako je diabetes nebo nemoci srdce. Nezdravá strava stojí za velkými zdravotními problémy napříč západním světem. Na vině je podle odborníků hlavně vysoké množství přijímaného sodíku a naopak malý příjem zeleniny, ovoce či celozrnných pokrmů.

Prodlužuje zdravá strava život?

Podle únorové studie vědců z norské univerzity může zdravé stravování opravdu prodlužovat život. Začne-li se člověk již v mladém věku, okolo 20 let, stravovat zdravě a zařadí do svého jídelníčku dostatek ovoce, zeleniny a rostlinných bílkovin, může se dožít o několik let více.

Zhruba o 13 let by mohla zdravá strava prodloužit život mladým mužům. U žen se podle studie jedná o 10 let navíc. Vědci s pomocí nového modelu dokonce vytvořili kalkulačku pro veřejnost, která spočítá, jaké změny ve stravě mohou přinést kolik let k životu navíc.

Kdy už je pozdě začít jíst zdravě?

Čím lépe se začnete zdravěji stravovat, tím lépe. Neplatí však, že by někdy bylo pozdě na zdravý jídelníček. Také lidé ve středním věku, pokud přejdou na zdravější dietu, tak mohou ke svému životu přidat dalších 6–10 let.

U lidí kolem sedmdesátky už není efekt tak velký, nicméně také těmto lidem změna stravování pomůže se zdravotním stavem. Začít jíst více kvalitních potravin se tak vyplatí v každém věku. Vždy má totiž pozitivní změna jídelníčku vliv na zdraví člověka.

Ilustrační foto: Depositphotos

Co můžeme v našem stravování změnit?

K tomu, aby mohlo vaše stravování přispívat dlouhověkosti, budete možná nuceni provést určité změny. Často jsou to naše návyky, které nás brzdí při snaze začít jíst lépe. Tyto návyky je těžké porazit ze dne na den, budete si proto muset vypěstovat postupně návyky nové a zdravější. A to nebude hned.

Do jídelníčku dlouhověkosti patří několik klíčových potravin, kromě několikrát zmiňované zeleniny a ovoce jsou to také luštěniny, celozrnné výrobky nebo ořechy. Naopak méně bychom měli jíst červeného či zpracovaného masa a slazených limonád.

I drobné změny ve stravě však mohou pomoci ke zdravějšímu životnímu stylu. Žádná dieta nikdy nebude optimální a perfektní a je potřeba s tím počítat. Nicméně malé změny k lepšímu může ve svém stravování provést každý. Může jít například o to, že denně sníte pět porcí zeleniny a ovoce. Můžete zeleninu přidávat ke každému jídlu a své oblíbené ovoce si zase dopřát k svačině.

Svému tělu prospějete také tím, že budete jíst častěji ryby, nejlépe dvakrát do týdne. Nabízí se také omezit příjem cukru, kterého západní civilizace přijímá nadměrné množství. Nejde jen o to, jak moc si sladíte kávu, přidaný cukr se nachází také v cereáliích, jogurtech nebo koláčích. Přehánět bychom to však neměli ani se solí.

Zdravá strava však není vše. Nesmíme zapomínat také na dostatek pohybu, který má rovněž významné dopady na naše fyzické, ale i psychické zdraví. Jako motivace k pohybu i zdravému stravování nám může pomoci třeba představa dlouhověkosti.

Autorský článek Anety Šmejcové s využitím informací z everydayhealth.com a nhs.uk

Související články

Zaručeně zlepší den

Dýchání konečníkem patří mezi nejpodivnější vědecké objevy

Medvídek Paddington dostal oficiální britský cestovní pas

Mužské mozky se večer zmenšují a přes noc resetují

Účast na miss v 81 letech. Jihokorejská modelka překvapila

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Jak se mít ráda? Jak o sebe prostřednictvím jógy pečovat? A jak sladit svou praxi s ženským cyklem?…