Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zdravá strava prodlužuje život. Vědci zjistili, o kolik let

Ilustrační foto: Depositphotos

Víme, že ovoce a zelenina jsou prospěšné našemu zdraví a mohou nám pomoci odolat nemocem. Přemýšleli jste však někdy nad tím, jestli dokáže zdravá strava prodloužit život? Tuto otázku si položili vědci z univerzity v norském Bergenu a jejich výpočty je dovedly k zajímavé odpovědi.

Pestrá, zdravá a vyvážená strava je alfou omegou našeho života. Ne nadarmo se říká, jsme to, co jíme. Zdravá strava plná vitamínů, minerálů a kvalitních živin velmi přispívá našemu celkovému zdraví.

Pokud budeme jíst lépe, můžeme předcházet nejrůznějším chronickým onemocněním, jako je diabetes nebo nemoci srdce. Nezdravá strava stojí za velkými zdravotními problémy napříč západním světem. Na vině je podle odborníků hlavně vysoké množství přijímaného sodíku a naopak malý příjem zeleniny, ovoce či celozrnných pokrmů.

Prodlužuje zdravá strava život?

Podle únorové studie vědců z norské univerzity může zdravé stravování opravdu prodlužovat život. Začne-li se člověk již v mladém věku, okolo 20 let, stravovat zdravě a zařadí do svého jídelníčku dostatek ovoce, zeleniny a rostlinných bílkovin, může se dožít o několik let více.

Zhruba o 13 let by mohla zdravá strava prodloužit život mladým mužům. U žen se podle studie jedná o 10 let navíc. Vědci s pomocí nového modelu dokonce vytvořili kalkulačku pro veřejnost, která spočítá, jaké změny ve stravě mohou přinést kolik let k životu navíc.

Kdy už je pozdě začít jíst zdravě?

Čím lépe se začnete zdravěji stravovat, tím lépe. Neplatí však, že by někdy bylo pozdě na zdravý jídelníček. Také lidé ve středním věku, pokud přejdou na zdravější dietu, tak mohou ke svému životu přidat dalších 6–10 let.

U lidí kolem sedmdesátky už není efekt tak velký, nicméně také těmto lidem změna stravování pomůže se zdravotním stavem. Začít jíst více kvalitních potravin se tak vyplatí v každém věku. Vždy má totiž pozitivní změna jídelníčku vliv na zdraví člověka.

Ilustrační foto: Depositphotos

Co můžeme v našem stravování změnit?

K tomu, aby mohlo vaše stravování přispívat dlouhověkosti, budete možná nuceni provést určité změny. Často jsou to naše návyky, které nás brzdí při snaze začít jíst lépe. Tyto návyky je těžké porazit ze dne na den, budete si proto muset vypěstovat postupně návyky nové a zdravější. A to nebude hned.

Do jídelníčku dlouhověkosti patří několik klíčových potravin, kromě několikrát zmiňované zeleniny a ovoce jsou to také luštěniny, celozrnné výrobky nebo ořechy. Naopak méně bychom měli jíst červeného či zpracovaného masa a slazených limonád.

I drobné změny ve stravě však mohou pomoci ke zdravějšímu životnímu stylu. Žádná dieta nikdy nebude optimální a perfektní a je potřeba s tím počítat. Nicméně malé změny k lepšímu může ve svém stravování provést každý. Může jít například o to, že denně sníte pět porcí zeleniny a ovoce. Můžete zeleninu přidávat ke každému jídlu a své oblíbené ovoce si zase dopřát k svačině.

Svému tělu prospějete také tím, že budete jíst častěji ryby, nejlépe dvakrát do týdne. Nabízí se také omezit příjem cukru, kterého západní civilizace přijímá nadměrné množství. Nejde jen o to, jak moc si sladíte kávu, přidaný cukr se nachází také v cereáliích, jogurtech nebo koláčích. Přehánět bychom to však neměli ani se solí.

Zdravá strava však není vše. Nesmíme zapomínat také na dostatek pohybu, který má rovněž významné dopady na naše fyzické, ale i psychické zdraví. Jako motivace k pohybu i zdravému stravování nám může pomoci třeba představa dlouhověkosti.

Autorský článek Anety Šmejcové s využitím informací z everydayhealth.com a nhs.uk

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští farmáři se starají zodpovědně o naši krajinu. Obdrželi za to ocenění

Elektromobily by mohly být udržitelnější. Pomůže změna výroby autobaterií

Na jaké technologické novinky se letos můžeme těšit? Třeba na orgány z 3D tiskárny

Český trpasličí leknín je nejmenší na světě

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Toužili jste někdy prostě vypnout svou mysl? Chvíli na nic nemyslet a zahnat všechny negativní…