Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

foto: Lenka Lazoňová

Jak se zbavit očekávání, předsudků a zažitých konvencí a najít skutečnou osobní svobodu? S tímto nelehkým úkolem vám může pomoci moudrost starých Toltéků. Jejich učení shrnuje ve světově oceňované knize Čtyři dohody Don Miguel Ruiz.


Celý život je o uzavírání dohod. Společnost se dohodla na tom, co je normální, co se má a co ne, co je hezké a čeho bychom se měli bát. Tato pravidla nám sice zdánlivě dávají jakýsi řád a jistotu, ale zároveň nás podle Ruize svazují. Navrhuje proto zaměřit se na základní čtyři dohody. Ty uzavřete sami se sebou a život se vám změní k lepšímu.


Dohoda první – Nehřešte slovem

Slova mají ohromnou moc. O tom jsme se ostatně v dějinách několikrát přesvědčili. Ruiz upozorňuje, že právě tento nebezpečný „jed“ na sebe každý den pliveme. Při tom můžeme způsobit velké škody. Zdánlivě nevinná poznámka o vzhledu může malou holčičku poznamenat na celý život, kousavý posměšek zaseje semínko pochybností… A pozor! Hřešit slovem bychom neměli ani vůči sobě. Právě sami sobě totiž nevlídnými slovy ubližujeme nejvíce. Když si budeme opakovat, že něco nedokážeme, pravděpodobně to opravdu nezvládneme. Autor proto radí, abychom si uvědomili sílu slov, nejprve přemýšleli a až pak mluvili.

Dohoda druhá – Neberete si nic osobně

Druhá dohoda s tou první úzce souvisí. Kolikrát jste si řekli, že například nezkusíte jít do posilovny, protože by se vám ostatní smáli? Podle Ruize je zásadní si uvědomit, že ostatním lidem jste většinou úplně jedno. To, co dělají a říkají, dělají a říkají kvůli sobě, mají vlastní sny, vlastní mysl… Proto se pokuste si ani zraňující slova nebrat osobně. Autor knihy je přesvědčen, že i když nás přímo urážejí, netýkají se nás. Proto radí stát se vůči nim imunní. Přestat předpokládat, že se vše točí kolem vás, může být velmi osvobozující.

Ilustrační obrázek: Pixabay.com

Dohoda třetí – Nevytvářejte si domněnky

Tohle měl přece vědět! Určitě si myslí, že jsem nemožná… Kolik zaručených zhodnocení situace nebo chování denně uděláme? Kolikrát se vystresujeme úplně zbytečně jen na základě domněnky? Když se tohoto zlozvyku zbavíme, budeme podle Ruize žít svobodněji, bez zbytečných dramat a sporů. Jak na to? Jednoduše, když vám něco není jasné, ptejte se. Jednejte s každým tak upřímně, otevřeně a bez emocionálního jedu, jak jen to jde. Na domněnky pak nezbyde místo. 


Dohoda čtvrtá – Vždy dělejte vše, jak nejlépe dovedete

Poslední dohoda vám umožní, aby se z ostatních tří postupně stal návyk a nedílná součást vašeho života. Autor v ní radí dělat vždy vše nejlépe, jak to za daných okolnost dokážeme. Špatné je snažit se méně, ale i víc. Přehnané snažení totiž vede k neefektivnímu vynakládání energie, nedostatečná snaha zase k frustraci a výčitkám. Jen když se budete snažit vždy tak, jak to jde (vzhledem k aktuální situaci, zdravotnímu stavu apod.), dosáhnete rovnováhy.  

Slovo autorky článku:

„Kniha Čtyři dohody je ta, po které můžete sáhnout klidně několikrát do roka a vždy v ní najdete něco nového. Mnohokrát jsem u ní kývala hlavou a v „aha“ momentu si uvědomila, jak velkou pravdu autor má. Bojovat s některými zakořeněnými představami a jít si svoji cestou nemusí být vždy snadné, ale podstatné je začít vždy u sebe. A přečtení této knihy může být skvělý začátek.“

Knihu Čtyři dohody můžete zakoupit například v knihkupectví Dobrovský.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jaká trasa je nejekologičtější? Mapy z dílny Google vám to prozradí

Slunce, jak ho neznáme. Nové snímky odhalují neskutečné detaily jeho atmosféry

Studium v zahraničí je pro studenty neocenitelné, říká Tomáš, pořadatel EduFestivalu pro studenty i rodiče

Nový korpus české poezie je neobsáhlejší na světě

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…