Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zařizujete si byt? Inspirujte se nejlepšími interiéry roku

Obecní dvůr. Foto: Filip Slapal, Interiér roku

Mezonetový dům, restaurace i zrekonstruovaný byt v paneláku. V celkem sedmi kategoriích letos získaly ocenění projekty soutěžící o titul Interiér roku. Nejlepší počiny za rok 2020 ocenila mezinárodní porota pod vedením architekta Jiřího Pelcla. „Jde vlastně o obrovský triumf českých i slovenských interiérů nad objektivními překážkami, protože rok 2020 byl rámován protiepidemickými opatřeními, zákazy a omezeními. Díky okolnostem si najednou všichni bez ohledu na rozpočet a druh projektu uvědomili, jak podstatná je kvalita interiéru,“ uvedl ředitel a zakladatel soutěže Petr Tschakert.

Celkem se letos přihlásilo 211 interiérů českých a slovenských architektů a interiérových designérů. Absolutním vítězem již šestého ročníku soutěže a zároveň autorem nejlepšího počinu v kategorii novostaveb se stal architekt Rudolf Netík ze studia RN architektonický atelier. U jeho mezonetu v Obecním dvoře porotci ocenili především respektování ducha místa, s nímž interiér přes svou modernost souzní. Uznání se pak dostalo také originálnímu osvětlení, které architekt navrhl bytu na míru.

Obecní dvůr. Foto: Filip Slapal, Interiér roku

V kategorii rekonstrukcí se porotcům nejvíc líbil byt v pražském panelovém domě. Autorka Klára Kučera Makovcová ze studia Klára Makovcová architects nechala vybourat veškeré příčky, čímž vznikla zcela nová dispozice bytu, kde místnosti oddělují pouze posuvné dveře.

Panelák. Foto: Interiér roku

Mezi interiéry kanceláří, hubů a coworkingových center restaurací, kaváren a hotelů obsadilo první příčku nové sídlo finanční skupiny J&T v Praze, jehož autory jsou architekti ze studia CMC architects. „Při návrhu interiéru byl prioritní komfort každodenních uživatelů. Samotnému konceptu interiéru předcházel průzkum mezi zaměstnanci, kteří se vyjadřovali, co jim chybí a co by si přáli. Jedním z hlavních požadavků bylo mít dostatek prostoru na setkávání se, a to nejen pracovně, ale i neformálně,“ napsali k projektu organizátoři soutěže.

J&T. Foto: Interiér roku

Porotci ocenili také nejlépe zařízenou restauraci, kavárnu či hotel, kde se na první místo probojovala asijská restaurace SOHO ve slovenské Banské Bystrici. Architekti ze studií GutGut a Grau architects přetvořili historickou renesanční budovu v neutrální a čistý interiér, z něhož vystupuje barevnost asijských jídel.

SOHO. Foto: Interiér roku

Dalším z oceněných je zrekonstruovaný palác hradu Helfštýna z dílny studia Ateliér-R. „Na počátku byla snaha autorů najít optimální řešení zastřešení paláce, na kterou pak navázal pokus o přiblížení historického vývoje celého paláce návštěvníkům. To vedlo k myšlence vložení soudobých architektonických prvků do historické stavby a k propojení přízemí s vyššími patry, která byla dosud veřejnosti nedostupná,“ stojí v popisu díla.

Hrad Helfštýn. Foto BoysPlayNice, Interiér roku

Cenu generálního partnera VELUX dostal zrekonstruovaný starý mezonetový byt v Praze. Václav Hlaváček ze Studia Acht se rozhodl prostor bytu provzdušnit odstraněním sádrokartonových příček a odhalením dřevěných částí krovu.

Cena VELUX. Foto: Interiér roku

Posledním vítězným projektem, který obdržel cenu novinářů, se stal interiér chalupy Na škole v obci Javorek. Chalupa původně sloužila jako statek, později byla přestavěna na školu. Autoři Adéla Lipár Kudrnová a Tomáš Beránek z Arki Studio se při zařizování pokusili zachovat maximum původních prvků, které se pak snažili kombinovali se vším, co moderní člověk 21. století potřebuje.

Cena novinářů. Foto: Interiér roku

Související články

Zaručeně zlepší den

Průlomový výzkum je nadějí v boji proti nejnákladnější nemoci na světě

Českou aplikaci pro duševní wellbeing VOS.health využívá celý svět

Začněte se hýbat. Krátké procházky prospívají zdraví

Inspirace z knihovny: Žena po 40 může být sebevědomá a v kondici. Kniha lékařů poradí, jak na to

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Četba knih je jednou z nejstarších volnočasových aktivit. Jejím prostřednictvím lze zprostředkovat…