Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Českou cenu za architekturu letos vyhrála rekonstrukce hradu. Podívejte se na další finalisty

4 minuty radosti
Hrad Helfštýn. Foto: BoysPlayNice, Česká cena za architekturu

Nejen nové moderní stavby mohou sbírat ta nejvyšší architektonická ocenění. Důkazem je rekonstrukce hradu Helfštýn, která si vysloužila Českou cenu za architekturu. Letos se do soutěže, již už šestým ročníkem pořádá Česká komora architektů, přihlásilo celkem 170 projektů, které byly realizovány na území České republiky v posledních 5 letech.  

Hlavní ocenění si odnesli Miroslav Pospíšil a Martin Karlíka z kanceláře atelier-r. Jejich úkolem při přestavbě paláce hradu Helfštýn bylo především prostor zastřešit. Kromě toho se ale také snažili, aby zachovali charakter staré stavby a zároveň návštěvníkům přiblížili historický vývoj hradu ve všech jeho původních úrovních. „Zřícenina se stala prostorem k prozkoumávání a objevování, a to prostřednictvím netriviálních, částečně labyrintových a nečekaných sledů místností, průchodů, vyhlídek, otevřených oken a teras, z nichž lze krajinu a okolní území pozorovat a vnímat,“ uvedli porotci ve svém hodnocení.

Foto: BoysPlayNice, Česká cena za architekturu

Kromě hlavní ceny pak mezinárodní porota udělila dalším šesti projektům ocenění pro finalisty soutěže. Jedním z nich je nový letní pavilon na pražském výstavišti. Za návrhem stojí studio Papundekl architekti a porotu zaujal mimo jiné také pro své jantarově zbarvené laminátové panely, které se na slunci rozzáří.

Foto: Alex Shoots Buildings, Česká cena za architekturu

Dalším oceněným projektem je revitalizované náměstí v Kostnici. Při přestavbě architektky zachovaly historická schodiště, kamenné zdi a obnovily mozaiku chodníku. „Nové moderní a skromné řešení zdůrazňuje jemnost a dekorativnost historických prvků a okolních domů tvořících prostor tohoto náměstí,“ uvedly autorky Radmila Fingerová a Hana Špalková.  

Foto: Aleš Motejl, Česká cena za architekturu

Mezi finalisty se probojoval i zlínský Lazy House z dílny Petra Jandy. Rodinný dům je umístěn na svažitém pozemku, díky čemuž podle poroty poskytuje přímý kontakt jednotlivých podlaží s přilehlými zahradními plochami, což umožňuje nezávislé, nerušené, a dokonce i vícegenerační užívání. „Hlavní obytné podlaží se pohledově propojuje s nebem odhmotněním skrze zrcadlení, zelená střecha s proskleným ateliérem srůstá v pohledu shora s kobercem zahradního města,“ dodal autor.

Foto: BoysPlayNice, Česká cena za architekturu

Kromě hlavní soutěže získalo dalších čest projektů ceny partnerů. Ocenění Ministerstva pro místní rozvoj za prosazování kvalitní výstavby prostřednictvím architektonických soutěží získala rekonverze tubusu větrné elektrárny v Novém Hrádku. Autoři ze studia ABM architekti původní elektrárnu přeměnili na rozhlednu s turistickým infocentrem, mezi nimiž vede spojovací lávka.

Foto: Václav Novák, Česká cena za architekturu

Cenu za citlivé a šetrné řešení stavby ve venkovském prostředí udělila Agentura ochrany přírody a krajiny autorům ze studia TŘI.ČTRNÁCT architekti. Jejich Dům pro rodiče v Jeseníkách má sloužit jako malý dům pro starší pár, který se po letech života v panelákovém bytě rozhodl přestěhovat do domu se zahradou. „Hlavním cílem projektu bylo nenarušit silný duch místa, ale citlivě jej doplnit. Proto jsme se rozhodli zachovat žulové stěny staré stodoly, jako památku na skvělou kamenickou práci původních obyvatel,“ vysvětlili tvůrci.

Foto: Lukáš Ildža, Česká cena za architekturu

Cena Ministerstva průmyslu a obchodu za konverzi původních industriálních skladů udržitelným způsobem patří projektu DADA Distrikt v Brně. Architekti z KOGGA studia přeměnili původní industriální sklady na loftové bydlení na brněnském nábřeží řeky Svitavy. Objekt nabízí bydlení i občanskou vybavenost a je výjimečný svou udržitelností, která se projevuje zejména na intenzivní zelené střeše zpomalující průtok dešťové vody.

Foto: Kubicek Studio, Česká cena za architekturu

Zdroj: Česká cena za architekturu

Související články

Zaručeně zlepší den

Nejunikátnější pohled na Český Krumlov je z Křížové hory, říká Laskavec Dalibor Uhlíř

Vědci našli dvě galaxie ukryté na okraji času i prostoru

Česko dbá na prevenci. Tento týden se můžete zdarma otestovat na vážné nemoci

Unikátní objev. Vědci nalezli nejbližší černou díru Země

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Taky přejíždíte po displeji svého chytrého telefonu, kdykoliv máte chvilku času? V tramvaji,…