Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Druhý nejlepší bar na světě navrhlo české studio Edit! Architects. Kde ho najdete a kdo ho vede?

Foto: Tayēr + Elementary

Bar s velkým B, který vás osloví prostorem, interiérovým zařízením a hlavně nabídkou neotřelých koktejlů, to je druhý nejlepší bar na světě: Tayēr + Elementary. Vede ho špička barového světa, Čech Alex Kratěna, a jeho interiér je dílem českého studia Edit! Architects.

Barový podnik s netradičním názvem Tayēr + Elementary je zajímavý tím, že v jednom prostoru spojuje dva koncepty. Potkává se tady totiž běžný svět denní a specifickým kouzlem naladěný svět noční. Bar najdete na Old Street v Londýně. Denní Elementary vyniká světlým prostorem a nabízí jednoduché drinky, bezednou kávu nebo menší jídla. Oproti tomu večerní Tayēr preferuje tmavší prostor, v menu pak najdete různé koktejly a jídla ze sezónních surovin. Oba prostory si svůj prostor jasně vymezují také za použití odlišných odstínů dřevěných dýh.

Za interiérem tohoto netradičního baru stojí české studio Edit! Architects, které si na pomoc přizvalo světoznámého designéra Maxima Velčovského. Řemesla byla poptávána v České republice, takže je v baru vidět například práce českých truhlářů nebo výrobců českých svítidel.

Podnik vlastní Alex Kratěna, jeden z nejvlivnějších barmanů, nejlepší světový barman roku 2012 a ikona barového světa. Do svých 18 let žil v Brně, poté se vydal na zkušenou do Ameriky. Řídí se heslem „je mnohem lepší něco dělat, než mluvit“. Kromě Kratěny stojí za podnikem Monica Berg, oceňovaná norská barmanka.

Alex Kratěna. Foto: Tayēr + Elementary

Podnik se v rámci žebříčku World´s 50 Best Bars, pouhý rok po svém otevření, umístil na druhém místě.

Autorský článek Veroniky Steidlové Kordasové s využitím informací z Czechdesign.cz, Editarchitects.com, World´s 50 Best bars, alexkratena.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Stromy jsou velcí pomocníci. Zeleň v New Yorku pohlcuje obrovské množství oxidu uhličitého

Láska nemá hranic. Lidé pomohli ztracenému delfínovi a zraněnému vlkovi

Ostravští lékaři objevili způsob, jak pomoci s bojem proti rakovině kostní dřeně

Sportovci a umělci zaujali porotu. Nejšikovnější děti z Česka získaly ocenění

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…