Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Tajemné číslo 69 ovládlo soutěž Interiér roku

Foto: Studio Flusser

Absolutním vítězem soutěže Interiér roku za rok 2021 se stal žižkovský Mezonet 69. Dané číslo kromě sexuální pozice symbolizuje jing a jang – dvě spojené části jednoho celku představující harmonii, nebo také tajemný obraz, k němuž mají majitelé mezonetu osobní vztah. A právě takto rafinovaně je zpracovaný koncept celého bytu, za nímž stojí studio No Architects.

Soutěž Interiér roku má za sebou sedmiletou historii, díky níž je možné posuzovat vývoj v oblasti českých a slovenských interiérů. Jako jediná soutěž u nás se totiž zaměřuje na hodnocení vnitřního prostoru staveb. Do posledního ročníku se zapojilo 200 projektů. Novinkou byla mj. kategorie Soukromý interiér – nízkonákladové bydlení, reagující na aktuální trendy. Veřejné i soukromé interiéry se tak nyní hodnotí v 9 kategoriích. Soutěž usiluje o pojetí interiéru jako multidisciplinárního prostoru, proto v porotě kromě architektů a designerů zasedl například sochař, výtvarník nebo známá filmová režisérka Hana Třeštíková.

Mezonetu 69 se podařilo uspět v kategorii Rekonstrukce, současně se stal absolutním vítězem soutěže. Jeho tvůrci ze studia No Architects byli oceněni zejména za rafinovaný koncept nezahlceného, antistresově působícího interiéru. Na porotu udělala dojem hra s barvami nebo konotace na styl první republiky. Svůj název dostal mezonet podle výrazného obrazu Vladimíra Houdka s číslem 69. Ten společně s dalšími obrazy umístěnými v bytě architekty inspiroval k výběru barev, do nichž je laděn. Jeho majitelé, milovníci umění, si přáli vytvořit interiér propojující každodenní život s uměním.

Obývací pokoj v Mezonetu 69. Foto: Studio Flusser

Zajímavou kategorií soutěže je také Cena novinářů, v níž se podařilo uspět velmi náročné rekonstrukci soukromé stavby s názvem Spálený mlýn. Jedná se o rekonstrukci areálu mlýna a pekárny nedaleko Kutné Hory, na níž se podílelo vícero architektů. Historie objektu sahá do počátku 14. století, potomci původních majitelů se proto snažili zanedbané budovy vzhledem k jejich různorodosti a unikátnímu přírodnímu prostředí citlivě zrekonstruovat.

Kompletní výsledky soutěže najdete na stránkách Interiéru roku.

Autorský článek Veroniky Steidlové Kordasové s využitím informací z Interiér roku, Czechdesign, No Architects

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak brát digitální detox vážně: inspirujte se indickou vesnicí

Zájem o fotovoltaiku a tepelná čerpadla trhá v Česku rekordy

Archeologové objevili nejstarší větu zaznamenanou písmem. Její znění vás překvapí

Umělá inteligence pomáhá identifikovat přeživší holokaustu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Putovat světem a životem doslova hlemýždím tempem nemusí být nutně na škodu. Zvolnit v dnešní…