Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Naučná stezka i roubenky. Vydejte se za letošními dřevěnými stavbami roku

Rekonstrukce lávky v Prudké. Foto: WaVe Structural Design s.r.o.

Dřevo je obnovitelná surovina a ke stavbám domů se využívá už stovky let. Ty nejlepší české dřevěné stavby každoročně získávají ocenění v soutěži Dřevěná stavba roku, kterou pořádá Nadace dřevo pro život. Zájemcům mohou oceněné výtvory posloužit také jako tipy na letní výlety s vůní dřeva. Na své si přijdou jak milovníci tradičních roubenek, tak i třeba děti, které ocení například naučnou stezku okolo rybníka.

Celkem se do letošního ročníku zapojilo pětašedesát soutěžních projektů, z nichž následně odborná porota a veřejnost vybrali vítěze v celkem šesti kategoriích. Mezi dřevěnými budovami se ocenění od poroty dostalo dřevěné přístavbě statku v Jižních Čechách, ve veřejném hlasování zvítězila Pařezová chaloupka v Orlických horách.

Pařezová chaloupka. Foto MOLO ARCHITEKTI s.r.o.

V kategorii Velké dřevěné konstrukce vyhrála veřejné hlasování naučná stezka Olšina, která je vzhledem ke chráněnému území okolo rybníku Olšina z maximální části postavena z přírodních materiálů. Porotci pak mezi soutěžícími vybrali zrekonstruovanou lávku v Prudké, u které si architekti dali za cíl zachovat co největší množství historického dřeva, a proto pečlivě odstranili pouze degradovanou část a následně pomocí protéz připojili zdravé dřevo spolu s kopií původního tesařského spoje.

Naučná stezka Olšina. Foto Vojenské lesy a statky ČR, s.p.

Jako nejkrásnější dřevěný interiér porotci vybrali mobilní dřevěnou útulnu Aranka z ořechového dřeva, která je energeticky téměř nezávislá a ve veřejném hlasování rovněž zvítězila mezi malými dřevěnými stavbami. Veřejnosti se pak nejvíce líbil interiér Roubenky u tří skřítků v údolí na pomezí Orlických hor a Jeseníků.

Aranka v ořechu. Foto Martin Kožnar Architekt s.r.o.

V soutěži však ocenění každoročně dostávají také projekty, které jsou zatím pouze na papíře a na svou realizaci ještě čekají. Patří mezi ně například areál Veverákova stezka v korunách stromů, vyhlídková věž a čtyři na něj navazující atrakce, přičemž projekt si vysloužil ocenění veřejnosti v kategorii návrhů velkých dřevěných staveb. Mezi návrhy dřevěných budov pak porota ocenila obytnou čtvrť Vertikální zahrady, kde si jsou podle autorů člověk a příroda rovni a kde dochází k pozitivní kolizi města a přírody.

Související články

Zaručeně zlepší den

Francouzská vesnice bude mít hřbitov se solární energií

Porucha ADHD mohla být evoluční výhodou, naznačuje výzkum

Vědci proměňují ptačí sny v podmanivou hudbu

Startuje 5. ročník reality show LVICE věnovaný životu žen s handicapem

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…