Zajímá vás, odkud pochází váš dávný prapředek? Zda přišel z východní nebo západní Evropy, Skandinávie, Balkánu nebo třeba z Blízkého východu? Pak se zapojte do unikátního projektu s názvem Analýza českých genomů pro teranostiku (A-C-G-T), který se koná ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze (VFN).
Co je k účasti ve výzkumu potřeba? Kritéria pro zapojení se do projektu jsou prakticky stejná jako u dárcovství krve. Zájemci musí být zdraví, navíc ve věku od třiceti do pětapadesáti let. Otec i matka účastníka musí pocházet ze stejného kraje nebo z míst vzdálených od sebe do padesáti kilometrů vzdušnou čarou.
Zájemcům stačí splnit tyto základní podmínky a podstoupit jednorázový odběr žilní krve ve Fakultním transfuzním oddělení VFN. Odměnou za účast v projektu je poskytnutí výsledku takzvané genografické analýzy. Na jejím základě lze odhadnout dávný genetický původ, tedy zjistit, odkud pocházel váš předek žijící před desetitisíci let. Zájemci se mohou hlásit zde.
Cílem projektu je sestavení kontrolní databáze genetické informace typické pro českou populaci. Databáze, která díky výzkumu vznikne, pak bude využita pro včasnou a přesnou diagnostiku genetických onemocnění i jejich další výzkum.
Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt
GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…
Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.
Pozitivní čtení: Princezna bez vlásků
Krátká, zato velmi poučná knížka nejen pro děti od Sabriny D. Harris by neměla chybět ve vaší…