Při některých operacích mozku musí být pacient při vědomí a v průběhu zákroku se testují funkce jeho mozku rozpoznáváním obrázků. Přítomen musí být logoped, což může být pro operaci náročné. Virtuální realita nově navodí pacientovi lepší prostředí a jeho poznatky se ověří i na dálku, informuje server CzechCrunch.
Český startup VR Vitalis již funguje a pomáhá pacientům při rehabilitacích navozením pozitivního prostředí a stavu mysli, že je tělo v pořádku. Kromě toho jim pomáhá se cvičením. Tento produkt už dokonce expanduje do zahraničí, navíc se testuje jeho další využití ve zdravotnictví. VR Vitalis chce společně s Fakultní nemocnicí v Ostravě a Lékařskou fakultou Ostravské univerzity tento nástroj používat při awake kraniotomiích, tedy operacích nádorů v mozku, kdy se musí v průběhu kontrolovat pacientovy řečové, kognitivní či pohybová centra.
Probudit se v nemocnici nehybně na lůžku není nic příjemného – i s tím virtuální realita při operaci pomůže a přenese ve 3D pacienta na příjemnější místo, které si předem zvolí. Na dálku budou jiní lékaři testovat jeho funkce v průběhu operace. V první fázi virtuální realitu testují lékaři a logopedi, v druhé fázi ji pak otestují pacienti, kteří podobnou operací již prošli nebo se na ni chystají, a v poslední řadě pak dojde na ostré testování při samotné operaci.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Naučte se ovládat své sny. Užijte si třeba románek s celebritou
Platí, že ve snech je možné cokoliv. Proč je tedy nezačít kontrolovat? Díky osvojení této…