Většina z následujících míst paradoxně nevévodí titulním stranám brožur v informačních centrech. Jejich kouzlo spočívá právě v tom, že nejde o nejvyhledávanější místa. Podle agentury CzechTourism jsou ale natolik unikátní, že i v době koronakrize přitáhla více návštěvníků než kdy dříve.
V Karlovarském kraji se oblibě těšil Motýlí dům, kde mohou návštěvníci spatřit tento pestrobarevně okřídlený hmyz z nejexotičtějších lokalit. Výhodou je možnost neomezeného fotografování a bezbariérový přístup – až dvaceticentimetrové motýly tak máte doslova na dlani.
Na Ústecku přilákala turisty jirkovská městská sklepení spolu s věží, obojí z druhé poloviny 16. století. Podzemní prostory jsou nejstarší v republice a připomínají slavnou historii města spojenou s těžbou břidlice a pivovarnictvím.
Dál na sever, v Libereckém kraji, zaznamenal největší nárůst zájmu Dům přírody Českého ráje v Dolánkách u Turnova. Jeho součástí je interaktivní expozice, která návštěvníky provede zdejšími pískovcovými městy, sopečnými útvary, lesy, lukami nebo hrady – vše od jejich vzniku až po současný vliv člověka.
Instituce vzdělávacího typu zaujala i ve Středočeském kraji, a to Muzeum Mladoboleslavska sídlící v místním gotickém hradě. V současné době nabízí výstavu o historii porodnictví, svědectví o životě dětí na venkově před 150 lety nebo díla několika regionálních malířů.
V pražské metropoli se propadla návštěvnost všech turistických perel. Stálá expozice starých mistrů ve Schwarzenberském paláci ale přilákala o polovinu více milovníků umění než dříve. Z architektonického hlediska je zážitkem i samotná renesanční budova v severoitalském stylu z 16. století se 150 let starou sgrafitovou výzdobou.
Dominantou Plzeňského kraje se stal hrad Kašperk nedaleko Kašperských Hor, který je nejvýše položeným hradem v Čechách a pochází z dob Karla IV. Oblíbený je zejména pro hrané noční prohlídky i letní divadelní a hudební představení na svých nádvořích.
Také na Vysočině turisty zaujal hrad, a to Kámen, který se chlubí výstavou historických motocyklů, především značky Jawa. Pro nemotoristy nabízí expozici o životním stylu a bydlení šlechty na přelomu 19. a 20. století.
Šlechtické sídlo si oblíbili i návštěvníci Pardubického kraje. Státní zámek Slatiňany se svým rozlehlým anglickým parkem a kvetoucí zahradou nabízí několik okruhů budovou včetně technického zázemí, ale i hipologické muzeum. Jedinečná koňská výstava je však v současné době uzavřena z důvodu rekonstrukce.
Vůbec největší nárůst návštěvníků zaznamenala nová architektonicky ceněná rozhledna na Velké Deštné v Orlických horách na východě Královéhradeckého kraje. Estetickou inspirací pro ni byl déšť, jehož proudy se promítly do podoby stavby. Umožňuje daleký panoramatický výhled a je dostupná pěšky i na kole.
Unikátní architektura a kruhové výhledy lákaly také na východě země. Ve Zlínském kraji bodovala rozhledna na Kelčském Javorníku. Věži dominuje dvanáct ohýbaných modřínových lamel, které spolu s dvanácti postupnými vyhlídkovými plošinami symbolizují hodinový ciferník.
Vyhlídky lákaly také na jihu země, ale z historických budov. Státní hrad Rožmberk si oblíbili výletníci v Jižních Čechách. Není divu – pohled na romanticky gotickou stavbu od řeky fascinuje zejména projíždějící vodáky. Ti, co si najdou cestu dovnitř, mohou obdivovat reprezentační místnosti rodu Buqoyů, kterým hrad do Druhé světové války patřil, nebo výhledy z věže Jakobínky na malebnou krajinu a řeku Vltavu.
V jihomoravském Znojmě nabízí rozhled zdejší radniční věž postavená v pozdně gotickém slohu. Špičky její charakteristické věžičkové střechy dosahují do výšky 66,58 metru. Za dobré viditelnosti z ní kromě Pálavských vrchů nebo Českomoravské vrchoviny můžete spatřit také Alpy.
V novogotickém stylu je postaven i Státní zámek Raduň na severu Moravskoslezského kraje. Jednou z jeho devíz je anglický park s unikátní oranžerií a soustava rybníků, které toto letní aristokratické sídlo obklopují a dotvářejí její atmosféru.
Na okrasnou notu přírody hraje také návštěvníky nejoblíbenější místo Olomouckého kraje, kterým jsou sbírkové skleníky, botanická zahrada a rozárium v Olomouci. Palmový skleník nabízí také fíkovníky, sukulentní rostliny nebo kvetoucí ibišky, dále je zde skleník kaktusový, tropický a subtropický. Smysly potěší také rozmanitá botanická zahrada a na třech a půl hektarech rozária si na své přijdou milovníci všech druhů růží.
A kam máte namířeno vy?
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Naučte se ovládat své sny. Užijte si třeba románek s celebritou
Platí, že ve snech je možné cokoliv. Proč je tedy nezačít kontrolovat? Díky osvojení této…