Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Foto: Kristýna Motlová

Ve vzduchu poletují sněhové vločky, přes okno je vidět rozsvícený stromeček a uvnitř to voní po mandarinkách a perníčcích. Vánoce. Tak jak je máme všichni rádi a donedávna měl i desetiletý Julian. Jenže letos to neplatí, letos Julianova rodina místo předvánočního veselí truchlí…

Juliánova sestra nedávno zemřela a chlapec si klade otázku, jak vlastně budou letošní Vánoce – ty první bez Juni – vypadat? Doma zatím žádná vánoční nálada nepanuje. A co to vlastně ta vánoční nálada je? Inu, to je takový měkký a jakoby sametový pocit, ze kterého cuká v prstech u nohou a srdce začne tlouct malinko rychleji, ale ne tak rychle, aby to bylo nepříjemné. Julian nicméně z kraje adventu potká Hedviku, která mu ukáže zcela nové obzory a také opravdové přátelství.

Autorkou knihy je norská spisovatelka Maja Lunde, jejíž dospělácký debut Historie včel se stal bestsellerem. Stejného úspěchu se dočkala i Sněhová sestřička, která byla následně publikovaná v 22 dalších zemích. Pozornost si zaslouží také ilustrátorka knihy Lisa Aisato, která je v případě tohoto díla rovnocennou partnerkou jeho autorky. Ilustrace jsou totiž jednoduše nádherné a působivost celé knihy ještě umocňují. A že je jich v ní požehnaně!

Foto: Kristýna Motlová

Zapomeňte ale na ryze veselé čtení. Sněhová sestřička citlivě otevírá i složitější až bolestivější témata, jako je pocit osamění, síla přátelství, strach, ztráta blízkého člověka i smrt jako taková. Právě díky tomu dokáže čtenáře opravdu zasáhnout, po přečtení v nich ale zanechá hlavně ty příjemné pocity. Vděčnost. Naději. A možná i chuť na horkou čokoládu se šlehačkou.

Kniha je sice určena primárně dětem, ale pokud vás dospělé budou chtít ke čtení přizvat, neodmítněte! V opačném případě se do ní začtěte klidně sami, nabízí totiž krásný a kouzelný zážitek bez ohledu na věk čtenáře. Stačí ji dát šanci…

Slovo autorky článku:

Letos už to sice pod stromeček asi nestihnete, ale za rok může být tato kniha výjimečným vánočním dárkem. A možná s ním ani nečekejte na Štědrý den – kniha je totiž rozdělena přesně na 24 kapitol a může se tak stát vaším originálním adventním kalendářem. Každopádně je Sněhová sestřička knihou, která je tak krásná uvnitř i navenek, že stojí za to obohatit o ni svou knihovnu.

Knihu k recenzi nám poskytlo nakladatelství Host.

Související články

Zaručeně zlepší den

Rychlé půjčky: Jak fungují a kdy je vhodné je využít?

Češi bojují proti plýtvání potravin, pomáhají k tomu i zákony

Obličeje kuřat mění barvu v závislosti na jejich emocích

Nové recyklační řešení si poradí s mastnými krabicemi od pizzy

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Spousta lidí se jí bojí, protože se s ní všichni bez výjimky alespoň jednou v životě setkáme. Co je…