Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zachraňte vaše srdce. Co pomáhá jeho regeneraci?

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Bez srdce nelze žít, to se učí už děti na základní škole. Jak o ně však pečovat? Vědci nyní zjistili, že zvířata, jako je například drobná rybka zebřička, dovedou regenerovat srdeční tkáň. Jedná se o velkou naději pro osoby, které prodělaly infarkt. Informoval o tom server Earth.

Když lidé prodělají infarkt a nedostane se jim dostatečně rychle léčby, buňky srdečního svalu jsou poškozeny nedostatkem kyslíku a začnou odumírat. Poté se vytvoří zjizvená tkáň a srdce již nemůže pumpovat tak dobře jako dříve. To by nyní mohla vyřešit zebřička. Vědci z Centra pro molekulární medicínu Maxe Delbrücka v Helmholtzově asociaci simulovali poranění infarktem myokardu v srdcích zebřiček. Pomocí analýz následně sledovali regeneraci buněk srdečního svalu, takzvaných kardiomyocytů. Zpočátku tato poranění způsobila zánětlivou reakci stejně jako u lidí, následovanou zjizvením buněk pojivové tkáně známých jako fibroblasty. „Okamžitá reakce na zranění je překvapivě velmi podobná. Ale zatímco u lidí se proces v tomto bodě zastaví, u ryb pokračuje. Vytváří nové kardiomyocyty, které jsou schopné se stahovat,“ řekl hlavní autor studie Jan Phillip Junker, odborník na vývojovou biologii. „Chtěli jsme identifikovat signály, které přicházejí z jiných buněk, a pomoci řídit regeneraci,“ dodal.

Analýza odhalila tři nové typy fibroblastů, které aktivovaly několik genů odpovědných za tvorbu proteinů, jako jsou faktory pojivové tkáně a kolagen 12. Dále je potřeba ještě hlouběji prozkoumat geny a to, jak konkrétně dochází k podpoře regenerace srdeční tkáně a vytvoření nových cév, které zásobují srdce kyslíkem.

Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Earth a Nature Genetics

Související články

Zaručeně zlepší den

Američané obnoví lesy zničené ohněm. Vysadí miliardu stromů

Češi jsou štědří. Darovali miliardy na charitu

Jihokorejští vědci vyvinuli „e-tetování“, které dokáže monitorovat zdravotní stav

Výzkumníci našli středověký poklad. Co se ukrývalo v Novém Jičíně?

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Vždycky je pro co žít. Touto větou by se dal shrnout obsah knihy Vzdát můžeš zítra, kterou napsal…