Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zachraňte vaše srdce. Co pomáhá jeho regeneraci?

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Bez srdce nelze žít, to se učí už děti na základní škole. Jak o ně však pečovat? Vědci nyní zjistili, že zvířata, jako je například drobná rybka zebřička, dovedou regenerovat srdeční tkáň. Jedná se o velkou naději pro osoby, které prodělaly infarkt. Informoval o tom server Earth.

Když lidé prodělají infarkt a nedostane se jim dostatečně rychle léčby, buňky srdečního svalu jsou poškozeny nedostatkem kyslíku a začnou odumírat. Poté se vytvoří zjizvená tkáň a srdce již nemůže pumpovat tak dobře jako dříve. To by nyní mohla vyřešit zebřička. Vědci z Centra pro molekulární medicínu Maxe Delbrücka v Helmholtzově asociaci simulovali poranění infarktem myokardu v srdcích zebřiček. Pomocí analýz následně sledovali regeneraci buněk srdečního svalu, takzvaných kardiomyocytů. Zpočátku tato poranění způsobila zánětlivou reakci stejně jako u lidí, následovanou zjizvením buněk pojivové tkáně známých jako fibroblasty. „Okamžitá reakce na zranění je překvapivě velmi podobná. Ale zatímco u lidí se proces v tomto bodě zastaví, u ryb pokračuje. Vytváří nové kardiomyocyty, které jsou schopné se stahovat,“ řekl hlavní autor studie Jan Phillip Junker, odborník na vývojovou biologii. „Chtěli jsme identifikovat signály, které přicházejí z jiných buněk, a pomoci řídit regeneraci,“ dodal.

Analýza odhalila tři nové typy fibroblastů, které aktivovaly několik genů odpovědných za tvorbu proteinů, jako jsou faktory pojivové tkáně a kolagen 12. Dále je potřeba ještě hlouběji prozkoumat geny a to, jak konkrétně dochází k podpoře regenerace srdeční tkáně a vytvoření nových cév, které zásobují srdce kyslíkem.

Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Earth a Nature Genetics

Související články

Zaručeně zlepší den

Sčitatelé letos na krmítkách viděli více než půl milionu ptáků

Příznaky dlouhého covidu podle vědců do roka zmizí

Nejchytřejším psím plemenem je belgický ovčák malinois

Český dirigent Jakub Hrůša získal prestižní mezinárodní ocenění

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Znáte takové ty knihy, které můžete otevřít na náhodné stránce a cokoliv si z nich v ten moment…