Bez srdce nelze žít, to se učí už děti na základní škole. Jak o ně však pečovat? Vědci nyní zjistili, že zvířata, jako je například drobná rybka zebřička, dovedou regenerovat srdeční tkáň. Jedná se o velkou naději pro osoby, které prodělaly infarkt. Informoval o tom server Earth.
Když lidé prodělají infarkt a nedostane se jim dostatečně rychle léčby, buňky srdečního svalu jsou poškozeny nedostatkem kyslíku a začnou odumírat. Poté se vytvoří zjizvená tkáň a srdce již nemůže pumpovat tak dobře jako dříve. To by nyní mohla vyřešit zebřička. Vědci z Centra pro molekulární medicínu Maxe Delbrücka v Helmholtzově asociaci simulovali poranění infarktem myokardu v srdcích zebřiček. Pomocí analýz následně sledovali regeneraci buněk srdečního svalu, takzvaných kardiomyocytů. Zpočátku tato poranění způsobila zánětlivou reakci stejně jako u lidí, následovanou zjizvením buněk pojivové tkáně známých jako fibroblasty. „Okamžitá reakce na zranění je překvapivě velmi podobná. Ale zatímco u lidí se proces v tomto bodě zastaví, u ryb pokračuje. Vytváří nové kardiomyocyty, které jsou schopné se stahovat,“ řekl hlavní autor studie Jan Phillip Junker, odborník na vývojovou biologii. „Chtěli jsme identifikovat signály, které přicházejí z jiných buněk, a pomoci řídit regeneraci,“ dodal.
Analýza odhalila tři nové typy fibroblastů, které aktivovaly několik genů odpovědných za tvorbu proteinů, jako jsou faktory pojivové tkáně a kolagen 12. Dále je potřeba ještě hlouběji prozkoumat geny a to, jak konkrétně dochází k podpoře regenerace srdeční tkáně a vytvoření nových cév, které zásobují srdce kyslíkem.
Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Earth a Nature Genetics
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Život se s námi dost často nemazlí a klade nám do cesty nejrůznější zkoušky. Je jen na nás, jak je…