Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Z mimiky obličeje vědci zjistí, zda trpíte Parkinsonem

2 minuty radosti
Docent Petr Dušek. Foto: 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy

Čeští vědci vyvinuli unikátní metodu, která dovede rozpoznat prvotní projevy Parkinsonovy nemoci. Jedná se o metodu automatické videoanalýzy pohybů obličeje a akustické analýzy řeči, uvedla na svém webu 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy.

Ztráta spontánních pohybů obličeje a ztížená artikulace patří k běžným projevům Parkinsonovy choroby. Čím dříve se nemoc odhalí, tím lépe, protože je ji možné začít léčit a zpomalit její rozvinutí. Odborníci z Fakulty elektrotechnické ČVUT ve spolupráci s neurology z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice vyvinuli metodu automatické videoanalýzy pohybů obličeje při běžné mluvě, která dokáže zachytit Parkinsonovu chorobu u nově diagnostikovaných pacientů, tedy v brzkém stádiu onemocnění.

Nová metoda využívá dvanáct biometrických ukazatelů popisujících pohyby čela, kořene nosu, obočí, očí, tváří, úst a čelisti. Automatická videoanalýza zachytí rozdíly ve všech předem definovaných oblastech obličeje. Nejčastějším projevem je snížená variabilita pohybů úst a čelisti související se ztrátou hybnosti spodní části obličeje. Dalším signálem je snížený výskyt vrásek na čele a u kořene nosu, jenž provází pokles emoční mimiky během mluvení. Vedle videoanalýzy obličejových markerů tým vědců již dříve vyvinul metodu akustické analýzy řeči, která představuje další způsob, jak odhalit Parkinsonovu chorobu v raném stádiu. „U Parkinsonovy choroby je typickým projevem rigidita, tedy ztuhnutí svalstva,“ vysvětluje docent Petr Dušek z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. „To se časem začne projevovat v řeči, která je monotónní, hůře artikulovaná a v pozdních stádiích se může stát zcela nesrozumitelnou,“ doplnil. Velkou výhodou nových metod je, že se dají využít i u dalších neurodegenerativních onemocnění, jako je roztroušená skleróza nebo Huntingtonova nemoc.

Zdroj: 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy, Digital Medicine

Související články

Zaručeně zlepší den

Technologie NASA zvládá rozpoznat nemoci rostlin shora

Opojná moc parfémů. Dokážou ovlivnit naši náladu, energii i sympatie k druhým

Legalizace marihuany v Německu je na spadnutí

Astronomové zpozorovali hnědého trpaslíka žhavějšího než Slunce

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Taky přejíždíte po displeji svého chytrého telefonu, kdykoliv máte chvilku času? V tramvaji,…