Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nahradí ChatGPT lékaře? Zvládl správně diagnostikovat nemoc

Ilustrační foto: Pexels

Umělá inteligence by mohla v budoucnu najít široké využití v medicíně. U čtyřletého amerického chlapce Alexe se rozvinuly záhadné příznaky, s jejíž diagnózou si lékaři nevěděli rady. Jeho matka s ním během uplynulých tří let navštívila 17 odborníků, kteří ale v určení chlapcových obtíží nebyli úspěšní. Pomohl až ChatGPT, informoval server Radio Wave.

U čtyřletého chlapce se v roce 2021 začala projevovat dysbalance v jeho neuromotorickém vývoji. Zpomalil se u něj vývoj, přestal růst do výšky, navíc i odlišně používal pravou a levou stranu svého těla a měl bolesti. Žádný lékař však nebyl schopen úspěšně určit diagnózu. Zoufalá maminka se nakonec obrátila na ChatGPT. Do chatbotu vypsala všechny obtíže svého syna a přidala tam také popisy z chlapcovy magnetické rezonance. ChatGPT pak určil, že by se mohlo jednat o takzvaný „syndrom fixované míchy“, což je neurologické onemocnění, při kterém je mícha připojená k okolním tkáním páteře.

Tuto diagnózu poté ženě potvrdil i neurochirurg a chlapec na základě toho podstoupil zákrok, který mu od obtíží uleví. Nyní se po něm chlapec zotavuje.

Související články

Zaručeně zlepší den

Úspěch na poli architektury. Novou dominantu albánské Tirany vytvoří duo Chybik + Kristof

Jak prospět svému zdraví? Choďte pozpátku

Zajímavé odhalení: Přírodní enzym, který zmírňuje zánětlivá onemocnění

Práce s lidmi se zdravotním postižením dává nadhled, naše všední problémy se najednou zdají malicherné, říká ředitelka Modrého domečku Zuzana Dudáková

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Ve vzduchu poletují sněhové vločky, přes okno je vidět rozsvícený stromeček a uvnitř to voní po…