Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vystavte se terapii strachem. Sledování hororů zvyšuje odolnost vůči každodennímu stresu

Ilustrační foto: Depositphotos

Hororové filmy podléhaly v minulosti četné kritice ze strany odborníků. Ti se domnívali, že sledování hororů vyvolává sadismus a zhmotňuje fantazie, které by neměly být podporovány. Současné poznatky však mluví opačně.

Dovolit si být vystrašen v bezpečném prostředí může být formou terapie,“ uvedl Andrew Scahill z Coloradské univerzity v Denveru. Při sledování hororů se učíme kontrolovat svůj strach. Tato schopnost nám pak může být velice užitečná v reálném životě. Budování a následné uvolnění napětí při sledování navíc zvyšuje naši odolnost vůči každodenním úzkostem a stresu. Zmíněné benefity však neplatí pro lidi trpící vážnými úzkostmi, u nichž může dojít ke zhoršení stavu.

Ve filmech se často setkáváme s odrazem našich reálných strachů. Jejich prožití v bezpečném prostředí domova pro nás může být nástrojem, jak se se strachem lépe seznámit a naučit se ho kontrolovat. Na tomto principu je založena například léčba fobií, kdy jsou klienti plánovaně a bezpečně vystaveni zdroji svého strachu a postupně se jej učí překonávat.

Zdroj: healthline.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Česko dbá na prevenci. Tento týden se můžete zdarma otestovat na vážné nemoci

Češi chtějí zálohované PET lahve. Jejich zavedení podporuje 74 procent z nich

Jak brát digitální detox vážně: inspirujte se indickou vesnicí

Zájem o fotovoltaiku a tepelná čerpadla trhá v Česku rekordy

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Opřete se do svého strachu, experimentujte, nebuďte nejlepší – buďte jediní. To jsou jen tři z …