Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Foto: Gabriela Brázdová

Snad každý si vybaví hladovost mládí, která je v pubertě doslova spalující. I pouhý vzduch chutná tak nějak jinak. Přesně do tohoto období přenese čtenáře Erri De Luca ve své útlé knize Boží hora. V díle vypráví poetický příběh třináctiletého chlapce, který začíná chodit do práce, ale také prožívá první lásku… a nejen to.

Boží hora je útlounká kniha malého rozsahu, která sestává z několika střípků, z nichž většina nezabere více než jednu stranu. Nejedná se přitom o jednoduchou oddechovou četbu. Právě její hloubka nejspíš může za ocenění, které dílo obdrželo. V Itálii byla kniha poprvé publikovaná v roce 2001, přičemž od té doby se dočkala několika reedic. Ve Francii za ni v roce 2002 získal autor Erri De Luca cenu Femina étranger. V domovské Itálii je jednasedmdesátiletý romanopisec označován za autora desetiletí. Zkrátka a jednoduše spisovatele předchází jeho pověst, které však skutečně dostál.

Hlavní hrdina knihy je třináctiletý chlapec, který žije v chudé neapolské čtvrti Montedidio. Její jméno se vztahuje k názvu publikace – odkazuje na zmiňovanou Boží horu. Chlapec při práci v truhlářství potkává starého židovského ševce a zároveň mudrce, který pochází z východní Evropy a má za sebou hrůzy holocaustu. Dílo věrně zachycuje atmosféru Neapole 50. let 20. století.

Neapol. Foto: Pixabay

Ačkoliv se hlavní dějová linka nemusí zdát kdovíjak veselá, podstatné je vyznění celého příběhu. Hlavním poselstvím je to, že život je krásný, ačkoliv karty, s nimiž hrajeme, nemusí být rozdány zrovna nejlépe. I když je náš osud těžký, přesto se v každém dni nachází několik maličkostí a drobností, pro které stojí za to žít. Všechny postavy zde mají jak své kladné, tak i negativní stránky. Autor je nehodnotí, a díky němu ani čtenář. Lidé se svými neduhy jsou zde přijímání tak, jak jsou.

Slovo autorky článku:

K sehnání této knihy mě motivovala Veronika Hurdová alias Krkavčí matka, která ji zařadila do seznamu nejlepších knih, které v uplynulém roce přečetla. Jedná se o sice drobnou knihu, avšak je plná myšlenek. Je proto potřeba v její četbě zvolnit a dávkovat si ji postupně. Jen pozornému oku čtenáře totiž neunikne poselství, které v sobě nese.

Související články

Zaručeně zlepší den

Stromy sázíme na tři sta let, chceme, aby to fungovalo dlouhodobě, říká Richard Krajník ze společnosti Sázíme Česko

Dočkáme se levnější vody? Češi snižují její spotřebu

Rekord: Astronomové objevili nejtěžší prvek, jaký byl kdy nalezen

Příčiny vážných dopravních nehod odhalí speciální aplikace

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Toužili jste někdy prostě vypnout svou mysl? Chvíli na nic nemyslet a zahnat všechny negativní…