Vliv pozitivních emocí na zdraví je závislý na kultuře, zjistili vědci

Zdroj fotografie: pexels.com

Smějeme se. Cítíme se dobře. Nejenže vyzařujeme dobrou náladu, která je nakažlivá pro naše okolí, ale zároveň tím prospíváme i našemu zdraví. Je ovšem tato spojitost tak snadná a jednoznačná?

Pozitivní emoce jsou často označovány za důležitý aspekt zdravého bytí. Nový výzkum upozornil také na to, že spojitost mezi emocemi a zdravím se liší v závislosti na kulturním kontextu. Konkrétně výsledky uveřejněné v odborném psychologickém periodiku Psychological Science ukazují, že zažívání pozitivních emocí je spojeno s lepším kardiovaskulárním zdravím v USA, ale ne v Japonsku.

„Naše výsledky nasvědčují tomu, že pozitivní emoce predikují profil lipidů v krvi různě napříč kulturami,“ uvedl vědec v oblasti psychologie Jiah Yoo z University of Wisconsin-Madison. „Dospělí Američani, kteří zažívají pozitivní emoce, jako je nadšení a výrazné štěstí, mají zdravý profil lipidů v krvi, i když se vezmou v potaz také faktory, jako je věk, gender, socioekonomický status a chronické podmínky. Neplatí to však pro Japonce.“

Vědci si tento rozdíl vysvětlují tím, že v Americe je na pozitivní emoce nahlíženo čistě jako na pozitivní. V Japonsku panuje spíše pohled, že pozitivní emoce mají současně i temnou stranu – jsou přelétavé a mohou vzbudit nevhodnou pozornost druhých lidí, současně mohou odpoutávat pozornost od důležitých úkolů.

Zdroj: psychologicalscience.org

Autor článku

Zuzana Tomášková