Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vliv pozitivních emocí na zdraví je závislý na kultuře, zjistili vědci

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: pexels.com

Smějeme se. Cítíme se dobře. Nejenže vyzařujeme dobrou náladu, která je nakažlivá pro naše okolí, ale zároveň tím prospíváme i našemu zdraví. Je ovšem tato spojitost tak snadná a jednoznačná?

Pozitivní emoce jsou často označovány za důležitý aspekt zdravého bytí. Nový výzkum upozornil také na to, že spojitost mezi emocemi a zdravím se liší v závislosti na kulturním kontextu. Konkrétně výsledky uveřejněné v odborném psychologickém periodiku Psychological Science ukazují, že zažívání pozitivních emocí je spojeno s lepším kardiovaskulárním zdravím v USA, ale ne v Japonsku.

„Naše výsledky nasvědčují tomu, že pozitivní emoce predikují profil lipidů v krvi různě napříč kulturami,“ uvedl vědec v oblasti psychologie Jiah Yoo z University of Wisconsin-Madison. „Dospělí Američani, kteří zažívají pozitivní emoce, jako je nadšení a výrazné štěstí, mají zdravý profil lipidů v krvi, i když se vezmou v potaz také faktory, jako je věk, gender, socioekonomický status a chronické podmínky. Neplatí to však pro Japonce.“

Vědci si tento rozdíl vysvětlují tím, že v Americe je na pozitivní emoce nahlíženo čistě jako na pozitivní. V Japonsku panuje spíše pohled, že pozitivní emoce mají současně i temnou stranu – jsou přelétavé a mohou vzbudit nevhodnou pozornost druhých lidí, současně mohou odpoutávat pozornost od důležitých úkolů.

Zdroj: psychologicalscience.org

Související články

Zaručeně zlepší den

Móda, která nikdy neskončí na skládce. Český start-up mění svět oblečení(m)

Bývalý motocyklový závodník zachránil posádku sanitky. Získal cenu Gentleman silnic

Pražská veřejná doprava není zdrojem nákazy covidu, potvrdili vědci

Imunita proti koronaviru by mohla být doživotní. Nové výzkumy předčily očekávání

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Spousta lidí se jí bojí, protože se s ní všichni bez výjimky alespoň jednou v životě setkáme. Co je…