Lámali jste si někdy hlavu, jak to s pocity ve skutečnosti je? Neurovědci z Univerzity v Jižní Karolíně zjistili, že smíšené emoce nejsou pouhá fantazie, ale realita, informoval server iRozhlas.
Odborníkům se poprvé podařilo prokázat, že při prožívání smíšených emocí mozek vyvíjí samostatnou nervovou aktivitu. Pocity badatelé dokázali navodit i pozorovat. Vědci zaznamenali metodou funkční magnetické rezonance prokrvení v oblasti středního čelního laloku a předního cingula i u zdravých lidí. Efekty jsou aktivní, když nás něco překvapí. Mozek účastníků pokusu reagoval jinak, než když šlo o samotné kladné nebo záporné emoce. „V psychiatrii je to známá věc,“ upozornil neurovědec a psychiatr Jiří Horáček. Jako příklad uvádí bipolární, dřív maniodepresivní poruchu.
Účastníkům pokusu vydržely smíšené emoce delší dobu. „Člověk se sám diví, že má smíšenou emoci, takže se mu aktivuje oblast mozku běžně spojená s řešením konfliktu,“ interpretoval výsledky kolegů Horáček.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Zahrajte si na astronomy a najděte souhvězdí
Lidstvo odjakživa fascinují záhady a neprobádané věci. Nejspíš i proto naše čtenáře nejvíc baví…