Klimatické změny jsou veliké, ne vždy však jejich dopad musí být nutně katastrofální. Svědčí o tom poznatky výzkumníků z University of East Anglia. Zjistili, že kvalita vína v Británii stoupá spolu s kvantitou. Je to nejspíš tím, že podmínky se začínají podobat nejznámějším světovým pěstitelským oblastem v Německu a Francii. Informoval o tom server Earth.
„Viděli jsme, že se vinařství ve Spojeném království v letech 2004 až 2021 rozrostlo o téměř 400 procent ze 761 na 3 800 hektarů,“ uvedl spoluautor studie Stephen Dorling, profesor meteorologie. „Oteplující se klima za tu dobu podpořilo výnos a kvalitu odrůd Pinot Noir a Chardonnay,“ dodal. Teplá období, jako byl rok 2018, vedla k výrobě více než 15 milionů lahví. Toto počasí se přitom stává čím dál běžnějším.
Výzkumníci použili při své studii scénáře britských klimatických projekcí, aby posoudili budoucnost vinného průmyslu v Británii. Ukázalo se, že v některých oblastech Anglie se stane počasí z roku 2018 standardem. Vínu by se tedy v této původně chladné zemi mělo dařit i nadále.
Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Earth a OENO One
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní
Opřete se do svého strachu, experimentujte, nebuďte nejlepší – buďte jediní. To jsou jen tři z …