Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Revoluce ve zdravotnictví. Vědci umí vypěstovat krev v laboratoři

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Blíží se doba, kdy naše zdravotnictví nebude závislé na dárcích krve? Vědcům se ji poprvé podařilo vypěstovat v laboratoři. Úspěch je průlomem ve zdravotnictví a mohl by mít dalekosáhlé důsledky pro léčbu, informoval server České noviny.

Cílem vědců je vyrábět především životně důležité, ale velmi vzácné krevní skupiny, které se těžko získávají. Autor studie Ash Toye z Bristolské univerzity uvedl, že některé krevní skupiny jsou natolik neobvyklé, že ve Velké Británii může být pouze deset lidí, kteří jsou schopni takovou krev darovat. Jako příklad uvedl krevní skupinu známou jako Bombaj, která byla poprvé identifikována v Indii. Vědci ji v Anglii zaznamenali pouze u tří lidí. Právě takovým lidem by mohla krev vypěstovaná v laboratoři velmi pomoci při léčbě. Někteří pacienti totiž trpí nemocemi, které vyžadují časté transfuze krve.

Vědci při experimentu z darované krve pomocí magnetických kuliček vyselektovali kmenové buňky, přičemž z nich následně pěstovali červené krvinky, dokud nebyly připravené na krevní transfuzi. Celý proces trval zhruba tři týdny. Tuto unikátní krev pak dostali poprvé v historii účastníci klinické studie. Vědci nyní sledují, jak se chová v těle. Umožňuje to radioaktivní látka, která byla do krve přidána. Díky tomu odborníci uvidí, jak dlouho červené krvinky vydrží v těle. Standardně mají životnost přibližně 120 dní.

Zdroj: České noviny, BBC

Související články

Zaručeně zlepší den

Příčiny vážných dopravních nehod odhalí speciální aplikace

Talentový program L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě má tři vítězné vědkyně

Bez trestu, z. s. pořádá v Praze již třetí pochod proti bagatelizaci domácího a sexualizovaného násilí

Káva je eko. Z recyklovaných kapslí od kávy Nespresso vyrobili hodinky

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál

Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál

Život před každého z nás bez výjimky staví různé zkoušky. K někomu přichází v podobě nemocí, k…